my a média

Když přijde do ordinace ... jorkšírský teriér

MVDr. Lukáš Duchek a jorkšírský teriér

Pro Českou televizi jsme natáčeli 30 dílů seriálu "Když do ordinace přijde..." pro oblíbený pořad "Chcete mě?". Každý díl je věnovaný jednomu psímu plemeni nejen z pohledu veterináře, ale také z pohledu majitele a páníčka daného plemene.

Pátí díl seriálu jvám přiblíží Jorkšírského teriéra.

Jorkšíři skoro nikdy nepřijdou, ti jsou přineseni v náručí nebo v měkkém pelíšku, žádná přepravka nehrozí. Mají to trochu těžké, s jejich velikostí a roztomilostí z nich pánečci často „dělají plyšáky“. Přitom uvnitř jsou to z velké části terieři, tedy mini terieři, rádi sportují, rádi loví a často se nezaleknou mnohem větších plemen. Jedna věc je jasná, nezažil jsem jorkšíra, který by byl při ošetřování kousavý nebo vrčel, v ordinaci to zvládají.

Zdraví mají ale bohužel křehčí než svou teriéří povahu. Jeden kolega říká, že jorkšíra bůh stvořil, aby se veterináři měli dobře, no to se dá říct bohužel o řadě plemen… Jenže za zdravotními problémy těch plemen stojí chovatelé a snaha o nápravu je ke škodě psů i všech opravdových milovníků psů, nedostatečná. Z pohledu veterináře vnímám snahu o řešení plemenně predisponovaných problémů jorkšírů jako zcela nedostatečnou, bohužel. Jasně, výjimky se najdou, ale to pro zvládnutí geneticky podmíněných onemocnění nestačí.

S jakými zdravotními problémy se u joršírků setkáváme nejčastěji?

A teď konkrétně. Nebudu tu dělat výčet všech častých problémů, zmíním tři nebo čtyři, bude to určitě až dost.

Jako ortoped se často setkávám s pacienty, kteří kulhají nebo ani neužívají pánevní končetinu nebo typicky občas nohu nosí ve vzduchu. Jsou to psi s luxací čéšky, geneticky podmíněnou vývojovou vadou kolene. Problém je, že v nějakém stupni se s ní setkávám asi u čtvrtiny všech jorkšírů, to je docela dost. Někteří psi kulhají už ve druhém stupni luxace, jiní chodí bez výrazného kulhání i ve třetím nebo čtvrtém, zejména pokud mají problém na levé i pravé stejný. Podle stupně luxace a kulhání je většinou řešením operace kolene, často obou kolen, a pokud se provede včas, jsou výsledky velice dobré. Řešením tak častého výskytu by bylo povinné vyšetření luxace čéšky u rodičů, výrazně by to zlepšilo zdraví v kontrolovaném chovu. Bohužel řada štěňat je také „nepapírová“ a tam není řešení ani v dohledu. Proto při pořízení jorkšíra je ideální mít jistotu, že alespoň oba rodiče byli vyšetřeni specialistou, mají potvrzený výsledek od posuzovatele schváleného komorou a jsou zdraví.

O něco méně časté, ale o to závažnější jsou pacienti přicházející s opakovanými záchvaty kašle nebo i stavy dušnosti. Většinou jsou to psi s diagnózou kolapsu průdušnice, tedy stavu, kdy se chrupavčitá klenba dýchací trubice postupně zbortí a dojde k výraznému zúžení průchodu do dýchacích cest. Typicky se problém vyvíjí několik měsíců nebo i let a v počátku nevypadá nijak hrozivě, často není v počátku rozpoznán, k tomu je totiž třeba RTG vyšetření nebo endoskopie. Proto značná část psů přichází ve stádiu pokročilého kolapsu a řešením je pouze operace průdušnice, kdy se trachea vyztuží zevně plastovými kroužky nebo vnitřně tzv. stenty, tedy kovovými implantáty ve tvaru pružné síťové ruličky. Nic snadného ani levného, navíc bohužel často jen získají pacientovi několik měsíců nebo let navíc. Jen pro informaci, mezi pacienty s kolapsem průdušnice je více než polovina jorkšírů, všechna ostatní plemena tvoří tu menší část pacientů.

Něco, co by člověk nečekal u tak drobných pejsků, jsou problémy s meziobratlovými ploténkami. Ano jedno z plemen s častými výhřezy plotének je i jorkšír. Pacienti přichází často s výraznou bolestivostí a strnulým pohybem, u jorkšírů totiž častěji vyhřeznou ploténky v krční části páteře. Řešením je podle stavu pacienta úplný pohybový klid nebo u závažnějších případů operace páteře. Výsledky bývají dobré, ale průběh léčení je pro všechny zúčastněné stresující, nejde o banalitu. Pro pánečky podobně vypadají i pacienti s meningitidou, tedy zánětlivým onemocněním mozku. Bohužel u trpasličích plemen také častá diagnóza. Typicky jsou psi bolestiví na krku, nechtějí pohybovat hlavou, nosí hlavu nízko, motají se nebo padají při pohybu „jako opilí“. V těchto případech je třeba vyšetření mozkomíšní tekutiny a CT nebo MR vyšetření mozku. Často se i u této závažné diagnózy podaří psy vyléčit nebo dostat onemocnění pod kontrolu.

Takže roztomilí jsou velice a při výběru štěněte nejlépe jen z prověřené chovné stanice. Vesele jsem to zbásnil, ale i tak budete potřebovat trochu toho štěstíčka.

PS: U jorkšírů velký pozor na množírny!! Tady se šetřit nevyplácí.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek pro seriál "Když přijde do ordinace..." pořadu ČT Chcete mě?
Vysíláno 16. 10. 2016 -
Pustit video