Veterinární endokrinologie je klíčovým oborem veterinární medicíny, který se zaměřuje na diagnostiku a léčbu hormonálních nerovnováh u zvířat. Hormony, produkované různými žlázami v těle, mají zásadní význam pro regulaci mnoha životních funkcí. Jakákoli dysfunkce v produkci nebo regulaci těchto hormonů může vést k řadě zdravotních problémů, které mohou negativně ovlivnit kvalitu života našich zvířecích pacientů.

Na naší klinice jsme vybaveni špičkovou technologií, která nám umožňuje provádět přesnou diagnostiku a efektivní léčbu endokrinologických onemocnění. Využíváme hematologické a biochemické krevní testy, specializované laboratorní vyšetření hormonů a provádíme dynamické endokrinologické testy, díky kterým získáváme cenné informace o zdravotním stavu pacienta a funkci jeho hormonálního systému.

Mezi nejčastější endokrinologické problémy u psů patří hypotyreóza, při které štítná žláza nedokáže produkovat dostatečné množství hormonů, což může vést k řadě symptomů, včetně nárůstu hmotnosti a změn srsti. Dalším častým onemocněním je hyperadrenokorticismus, známý také jako Cushingův syndrom, charakterizovaný nadměrnou produkcí kortizolu, což může způsobit zvýšenou chuť k jídlu, zvýšenou žízeň a řadu dalších problémů. Diabetes mellitus, porucha spojená s nedostatečnou produkcí nebo účinností inzulínu, je dalším onemocněním, které vyžaduje naši pozornost a pečlivou léčbu. Rovněž se setkáváme s případy inzulinomu, nádorů ve slinivce břišní produkující nadměrné množství inzulínu, a diabetes insipidus, který ovlivňuje rovnováhu tělesných tekutin.

Na co se mám připravit při návštěvě endokrinologa, co je vhodné vědět:

  • Kolik pacient váží (váha je k dispozici v každé čekárně), zda je pacient kastrovaný-jaké léky pacient aktuálně užívá, kdy je dostává, zda se pravidelně pacient odčervuje (případně čím a kdy v posedních 3 měsícíh nebo zda byla vyšetřována parazitologicky stolice), pokud užíváte speciální dietu - vědět výrobce a specifikaci (př. Trovet DPD - gastrointestinální dieta)

  • V případě předchozí léčby na jiném pracovišti poprosíme zajistit lékařskou dokumentaci, tu zašlete na provoz@vetcentrum.cz nebo nechejte oskenovat na recepci při příchodu do čekárny.

  • Dále nás zajímá jaké změny pozorujete, jak dlouho trvají - zaměřujeme se na váhu, aktivitu/únavu, změny srsti/kožní obtíže, pokud máme kožní obtíže zda jsou svědivé či nikoliv, zažívací obtíže, změny nálady, příjem tekutin, počůrávání, třes končetin, změny velikosti dutiny břišní…

  • Kolik tekutin pacient vypije v ml/24 hodin, ideálně provést 2-3 měření (jednoduše naplníme misku např. kuchyňskou odměrkou, tak abychom věděli kolik v ní je vody a po 24 hodinách změříme kolik vody zbylo).

Registrace dárce krve

Dárce

Majitel

Děkujeme, že nám pomáháte zachraňovat zvířecí životy!
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy