Kardiologie se zabývá onemocněním srdce, diagnostikou vrozených srdečních vad i vývojových (věkem získaných) srdečních onemocnění a jejich léčbou. 

Vyšetření je převážně postaveno na ultrazvukovém vyšetření srdce (echokardiografie), které spočívá v posouzení morfologie (vzhledu) srdce včetně vzhledu a funkce chlopní, v měření velikosti jednotlivých srdečních oddílů, měření síly srdeční stěny, zjištěním funkčních parametrů a měřením toku krve jak přímo v srdci, tak v cévách (tzv. dopplerovské vyšetření). 

Další možností diagnostiky je elektrokardiografické vyš. (EKG), při kterém je pomocí svodů, umístěných na těle zvířete, zjišťována elektrická aktivita srdce. Tímto způsobem lze zjistit srdeční arytmie, které mohou být následně léčeny. 

Rentgen je užitečný pomocník při současně probíhajících potížích jako je kašel nebo dušnost. Vyšetřením můžeme posoudit velikost srdeční siluety, stav plic, průdušnice, jícnu, bránice, odhalit přítomnost masy nebo tekutiny.

Co se týče krevních parametrů, lze měřit tzv. srdeční biomarkery (natriuretické peptidy, troponin), které mohou rychle odhalit například původ respirační tísně, pokud nelze provést echo nebo napovědět příčinu probíhající arytmie.

V neposlední řadě je užitečné rovněž měření krevního tlaku. Jeho zvýšení může poukázat i na jiná probíhající onemocnění např. onemocnění štítné žlázy nebo ledvin. 

Mezi nejčastější onemocnění srdce patří u psů onemocnění srdečních chlopní. Srdeční chlopně s narůstajícím věkem degenerují, což způsobuje jejich nedomykavost. Mezi projevy nedomykavosti chlopní patří kašel, dušnost, případně otoky. U některých plemen je toto srdeční onemocnění podmíněné geneticky. 

Nejčastějším onemocněním srdečního svalu u psů je dilatační kardiomyopatie. Při tomto onemocnění dochází ke zvětšování srdce a ztenčování jeho stěny. Objevuje se především u velkých plemen, některá plemena mají dědičnou dispozici, např. u dobrmanů je typická tzv. okultní forma dilatační kardiomyopatie, která může způsobit i náhlý kolaps. 

U koček je nejčastějším srdečním onemocněním hypertrofická kardiomyopatie. 

Naše pracoviště je vybaveno moderními přístroji pro všechny uvedená vyšetření a ordinuje u nás několik zkušených kardiologů, kteří se rádi postarají o vašeho mazlíčka.

Registrace dárce krve

Dárce

Majitel

Děkujeme, že nám pomáháte zachraňovat zvířecí životy!
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy