Neurologie je odvětví medicíny zabývající se poruchami funkce nervové soustavy.  Prvním úkolem neurologa je tedy zjistit, zda se opravdu jedná o problém způsobený špatnou funkcí nervové soustavy nebo o něco, co tak pouze vypadá. Vzhledem k tomu, že některé neurologické stavy (např. záchvaty), přicházejí v době mimo návštěvu neurologa, výrazně nám může pomoci, pokud pacienta natočíte ve chvíli, kdy se potíže projevují.

Pokud se skutečně jedná o poruchu činnosti nervové soustavy, následuje neurologické vyšetření, na jehož základě je možné udělat tzv. lokalizaci neboli určení, kde v nervové soustavě se problém nachází. Poté se dle projevů a vývoje onemocnění dají předběžně určit pravděpodobné a méně pravděpodobné příčiny onemocnění. Nezbytnou součástí je i podrobné interní vyšetření. Nezřídka se stává, že důvodem ke špatné funkci nervové soustavy vede onemocnění některého z orgánů. Mozek pak vlastně nemá dostatečně dobré podmínky potřebné ke svému fungování a následkem toho nepracuje, jak má.

K definitivnímu stanovení diagnózy jsou ve většině případů potřeba laboratorní testy nebo zobrazovací metody jako RTG, počítačová tomografie (CT) či magnetická rezonance (MRI).  Na naší klinice máme nyní všechny tyto metody k dispozici, takže můžeme provádět diagnostiku opravdu zodpovědně a zároveň ji i přesně přizpůsobit potřebám konkrétního pacienta.

Nejčastějším důvodem k neurologickému vyšetření jsou zvířata s poruchou chůze způsobenou dysfunkcí míchy. Většinou se jedná v výhřez meziobratlové ploténky. Tento problém má při správném rozpoznání a včasném řešení často velmi dobrou prognózu. Dalším častým důvodem k návštěvě neurologa jsou záchvaty. Ne vždy platí, že záchvat = epilepsie. Zrovna v takovýchto případech může být pečlivá diagnostika velkým benefitem pro pacienta jelikož nalezení příčiny záchvatů může vést k jejímu odstranění a tím i vyléčení zvířete. Toho pouhým podáváním antiepileptik (léků tlumících záchvaty) nikdy dosáhnout nelze. I v nervové tkáni bohužel rostou nádory. V jejich odhalení má MRI vyšetření zcela nezastupitelnou roli. Některé mohou být chirurgicky odstraněny, u jiných to provést nelze. Opět platí, že známe-li příčinu potíží, můžeme se pokoušet o řešení. Neznáme-li ji, můžeme pouze potlačovat následky.

I přes obecně rozšířenou představu, že neurologické onemocnění vždy znamená veliký problém, špatnou prognózu a vysoké náklady na léčbu, zdaleka ne vždy to platí. Často se dá diagnóza stanovit poměrně snadno a prognóza může být velmi dobrá i přes velmi dramatické příznaky.

Registrace dárce krve

Dárce

Majitel

Děkujeme, že nám pomáháte zachraňovat zvířecí životy!
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo.

Zavolejte nám a domluvte si s recepcí termín Vaší návštěvy