my a média

Když přijde do ordinace ... border kolie

MVDr. Lukáš Duchek a border kolie

Pro Českou televizi jsme natáčeli 30 dílů seriálu "Když do ordinace přijde..." pro oblíbený pořad "Chcete mě?". Každý díl je věnovaný jednomu psímu plemeni nejen z pohledu veterináře, ale také z pohledu majitele a páníčka daného plemene.

Třetí díl je věnovaný border kólii.

Kliknutím na obrázek zobrazíte stránku s videem.

Borderky mi připomínají psí baviče nebo šašky. Jsou i v čekárně plné očekávání, zábavní a veselí psi, co jsou pro každou legraci. Někteří stálí návštěvníci jsou výjimkou, vědí už, kdo jsem, a o žádné velké zdržování se na veterině nestojí.

S čím nejčastěji chodí do ordinace borderky?

Velká část pacientů přichází na konzultaci nebo vyšetření jako výkonnostní sportovci se vším, co k tomu patří. Zcela dobře vychovaní, úplně natěšení na jakýkoli pohyb, s rozvíjející se kariérou sportovce a s pánečky plnými různě velkých ambicí. 

Jako ortoped se velice často potkávám s majiteli borderek, kde řešíme od banálních problémů, souvisejících s temperamentem jejich psů, různé naraženiny, podvrtnutí a podobně až po vážné problémy vzniklé v důsledku mnohaleté tréninkové i závodní zátěže. Tedy ne každý může závodit na vrcholové úrovni do osmi, někteří ani do šesti. Ne každá borderka má zdraví jako Jarda Jágr. Nejobvyklejší problémy jsou degenerativní změny a výrůstky na spojení bederní páteře a křížové kosti, je to místo největší zátěže při skocích a rychlých startech, tedy něco, co dělají při sportu mnohokrát denně. Znamená to většinou konec závodní kariery, ale pacienti prožijí obvykle spokojený život, pokud mají pánečci rozum a přizpůsobí pohybový režim.

Další skupina kulhajících jsou mladé borderky ve věku pět až dvanáct měsíců s kulháním na hrudní končetinu nebo i obě nohy. Vzhledem k velikosti plemene jde pro laiky o neočekávané vývojové onemocnění ramene, známé pod zkratkou OCD, tedy osteochondrózu ramnene. Toto onemocnění je dědičně predisponované a u borderek relativně časté. Řešením je u větších nálezů operace ramene, v mnoha případech provedená artroskopicky.  U včas operovaných psů jsou výsledky operace velice dobré a psi jsou již během měsíce po operaci zdraví a bez následků.

Tak jako u mnoha plemen, existuje u borderek více dědičně podmíněných onemocnění - co se týče ortopedie, jde o DKK - dysplazii kyčlí, DKL - dysplazii loktů a již zmiňované OCD ramene, fakticky jsou ale borderky poměrně zdravé plemeno a v praxi je problémem hlavně OCD, které se dá vyřešit. Kromě toho ode mě pochvala chovatelům, borderky mají pro chovnost povinné testy na DKK, DKL i OCD. Kromě toho se testují také na další choroby - tedy dědičné oční vady, mutace genu MDR1 atd. Některým zájemcům o plemeno to asi trochu nahání strach, tolik různých prováděných testů. Myslím, že zbytečně. Testování chovných zvířat je tu proto, aby se choroby v chovu nešířili, a z praxe vím, že borderky bývají zdravé. Ještě jednou pochvala pro chovatele borderek, zájem o testování dědičnosti zdraví by jim měli v některých klubech závidět.

No a pak jsou tu občas nadšenci, co to přehnali nebo špatně odhadli. Borderky někdy běží rychleji, než přemýšlí. Někdy skočí přes zeď a tam je deset metrů hloubka, někdy vyběhnou do parkuru, kde už někdo běží a narazí do překážky nebo něco podobného. To jsou pak často vážné úrazy. Tady platí, že větší rychlost znamená i větší riziko. Naštěstí většina z nich se dá „opravit“ a po nějaké rekonvalescenci po operaci jsou zase fit. Jsou to takoví adrenalinoví sportovci se vším, co k tomu patří.
Kdybych měl víc času a víc chuti k pohybu, budu o borderce uvažovat. Na kdyby se ale nehraje, takže jen klobouk dolů před majiteli, kteří borderce při sportu stačí.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek pro seriál "Když přijde do ordinace..." pořadu ČT Chcete mě?
Vysíláno 2. 10. 2016 -
Pustit video