Veterinární nemocnice s pohotovostí - Praha 5 Volejte +420 775 688 637

Rehabilitace a fyzioterapie pro malá zvířata

Rehabilitaci malých zvířat se věnujeme již od roku 2009. Náš tým tvoří profesionální fyzioterapeuté s mezinárodní certifikací. Dbáme na individuální přístup a rehabilitační plán přizpůsobujeme zvířatům i jejich majitelům. Naši fyzioterapeuté rozvíjí své znalosti a dovednosti formou vzdělávání v tuzemsku i zahraničí a složitější případy řeší formou týmové spolupráce.

Aquaterapie je jedinečnou a velmi efektivní metodou v rehabilitaci zvířat.

Aquaterapie

Co je aquaterapie

Aquaterapie je jedinečnou a velmi efektivní metodou v rehabilitaci zvířat, proto je zařazena téměř do všech rehabilitačních plánů. Psi chodí v rehabilitační vaně s teplou vodou na podvodním pohyblivém pásu. Nadnášení vodou umožňuje pohyb bez zatížení kloubů, v tom je pohyb ve vodě unikátní. Navíc voda působí určitým odporem, který psi musí překonávat, a tím posilují svalstvo. Rychlost pásu lze přizpůsobit danému stavu či velikosti pejska. Pohyb v teplé vodě je velmi efektivní a nastavením výšky hladiny vody, rychlosti pásu a případné zapojení protiproudu docilujeme náročnosti přesně podle potřeb psa. Soustavný pohyb pohyblivého pásu pod vodou nelze nijak nasimulovat, proto lze jen těžko aquaterapii při rehabilitaci nahradit.

Whirpool - součást aquaterapie

Neopomenutelnou součástí rehabilitační vany je whirlpool. Jedná se o proud teplé vody. Masáž podvodní tryskou je vhodná pro regeneraci unavených nebo přetížených svalů. Teplá vířící voda také napomáhá urychlit rekonvalescenci, odstraňovat ztuhlost kloubů a stimuluje krevní oběh. 

Léčebné využití aquaterapie

U neurologických pacientů - nejčastěji jsou to pejsci po operaci páteře. Díky nadlehčování vodou a možnosti úpravy rychlosti pohyblivého pásu, ve vodě pomalu nacvičujeme správnou chůzi. Psi po výhřezu ploténky, kteří jsou buď zcela, nebo částečně ochrnutí, mají tendenci se svému stavu přizpůsobit a začnou přetěžovat hrudní končetiny.  Potřebují se znovu naučit zapojovat pánevní končetiny, zkoordinovat pohyb s předními a rozložit při pohybu váhu na všechny čtyři nohy. Chůze ve vodě je k tomu ideálním prostředím.

U ortopedických pacientů - psi po operacích zlomenin, zkřížených vazů kolene, po operaci lokte, kyčlí vč. totální endoprotézy kyčlí nebo psi s dysplazií kyčelního kloubu či artrózou. V rehabilitační vaně odstraňujeme špatné pohybové návyky, které většinou souvisí s kulháním či odlehčováním končetiny po operaci či úrazu. Souběžným efektem chůze proti odporu vody je posilování atrofovaných svalů a zvětšování rozsahu pohyblivosti kloubů.

U psích seniorů - psi, kteří jsou starší, mají pohybový aparát opotřebovaný, často trpí artrózou, spondylózou (srůsty na páteři) a postupně se u nich rozvíjí atrofie svalů. Nemusí jít pouze o psí stařečky. Psi s genetickým zatížením nebo psi s trvalou fyzickou zátěží mohou být v tomto stavu mnohem dříve. Pokud psovi pohyb působí bolest, snaží se ho omezit. To postupně vede ke ztrátě svalové hmoty, zkrácení šlach a k zatuhnutí kloubů. Bolest při pohybu se pak zvyšuje a neochota se hýbat se umocňuje. Roztáčí se spirála, dávky analgetik se zvyšují, ale neřeší příčinu. Rehabilitace za pomoci aquaterapie v kombinaci s dalšími metodami pomáhá psovi zlepšit rozsah pohybu kloubů, posílit svaly a celkově si vylepšit kondici. Život psího seniora se tím výrazně zkvalitní a často i prodlouží. Mnoho majitelů po rehabilitaci psích seniorů říká, že jejich pes jakoby omládl, má větší chuť k pohybu, chuť ke hře a je vitálnější.

Kondiční využití aquaterapie

U sportujících psů - aquaterapie je hojně vyhledávaná majiteli sportovních psů (závodních chrtů, psů záchranářů, psů, kteří běhají agility a dalších). Je výborným doplňkem tréninku. V rehabilitační vaně se zapojuje celá svalová soustava, vč. svalů, které se při výkonu tolik nezapojují. Změnou hladiny vody, rychlostí pásu v rehabilitační vaně se tyto svaly posilují. Pomáháme napravovat svalové dysbalance. Aquaterapií působíme pozitivně i na kardiovaskulární systém. Aquaterapie je šetrná k zatížení kloubů a přitom vede k výraznému zvýšení fyzického výkonu psa. Chůze ve vaně proti odporu vody při tréninku vede k větší výbušnosti a vytrvalosti psa na suchu. To přispívá k maximálním výkonům při výkonu např. na závodech. Obrovskou výhodou je i možnost načasování tréninku celoročně bez ohledu na počasí.

U psů, kteří chodí na kondiční aquaterapii, můžeme do tréninku zahrnout i tah v postroji v rehabilitační vaně. Na naší klinice využíváme postroje značky NON-STOP Dogwear. Tah v tomto postroji působí jen podél páteře, nezatěžuje hrudník a neomezuje pohyb končetin. Velikost se dá přizpůsobit dané konstituci psa. Trénink v postroji zapojujeme pouze u zdravých psů v dobré kondici.

U psů s nadváhou - pro psy, kteří trpí obezitou, ať už z důvodu špatného stravování, po kastracích nebo snížením pohybu, je aquaterapie ideálním druhem pohybu. Pro klouby, které trpí vyšší váhou, je pohyb při nadlehčování vodou šetrný. Na rozdíl od plavání v přírodní vodě, můžeme aquaterapii využívat celoročně, teplá voda na rozdíl od studené podporuje hubnutí. Hubnoucí program děláme na míru, obvykle volíme pozvolnou chůzi v rehabilitační vaně, časem připojujeme cvičení na balančních pomůckách. Rychlost chůze v rehabilitační vaně přizpůsobíme fyzickému stavu psa. S veterinárním lékařem vybereme vhodné krmivo a upravíme krmnou dávku. Při dodržování krmné dávky a pravidelném pohybu pozorujeme snížení váhy zpravidla kolem páté návštěvy.

Chodí k nám i feny po porodu (po odstavu štěňat) i zdraví psi pro podporu kondice a zdravého pohybu.

Jsou nějaká omezení pro aquaterapii?

Velikost psa - aquaterapie je vhodná pro všechna plemena psů. Na procedury mohou docházet velmi malá plemena, jako jsou čivavy, toy pudlíci nebo jorkšíři, všechna střední a větší plemena, ale i obří plemena, jako je irský vlkodav nebo německá doga.

Věkové omezení - v zásadě žádné věkové omezení neexistuje. Pouze u velmi malých štěňat zvažujeme zařazení aquaterapie do rehabilitačního plánu s ohledem na bezpečnost a psychickou pohodu jedince.

Zdravotní omezení - aquaterapie není vhodná při dermatitidě, plísňových a jiných přenosných kožních nemocech. Není možná při infekcích, horečce, závažných kardiovaskulárních onemocněních. Není také vhodná těsně po operacích, jizva musí být zcela zhojená.

Jak aquaterapie probíhá

První návštěva je hodně individuální, pro majitele i psího parťáka. Zažijí nové, pro ně neobvyklé, věci, takže se přizpůsobíme danému rozpoložení pejska. Celá terapie probíhá v klidu, s pomocí pozitivní motivace, hodně chválíme a odměňujeme pamlsky nebo oblíbenou hračkou. Necháváme pejsky, aby si vše prozkoumali, očichali.

Pejsci do aquaterapeutické vany nastupují sami (pokud to jejich zdravotní stav dovoluje) nebo s dopomocí přes na výklopné dveře vany po gumové vstupní podložce, kam je navedeme pamlskem. Nikdy psa nenutíme násilím nebo nevkládáme vrchem do zavřené nebo dokonce již napuštěné vany. Poté výklopné dveře zajistíme, podložku odstraníme, aby bylo do vany vidět, a začneme pomalu napouštět příjemně teplou vodu, zpravidla 25 – 30°C. Teplotu vody přizpůsobujeme zdravotnímu stavu pejska a plemenu. Výšku hladiny ve vaně přizpůsobíme velikosti psa a potřebné zátěži.

Pak spustíme pohyblivý pás nízkou rychlostí a sledujeme reakci psa. Pás je možné okamžitě vypnout. Majitel je vždy přítomen po dobu celé lekce a pomáhá stimulovat pejska ke spolupráci. Na proceduru ve vaně si většina psů rychle zvykne a těší se na ni. Po ukončení chůze je vana pomalu vypuštěna a pes pak vyjde opět ven po gumové podložce. Na závěr psa důkladně vysušíme. Máme k dispozici výkonný profesionální fén.

Doba strávená ve vaně je při první návštěvě cca 10 – 15 minut. Při každé další návštěvě je doba prodlužována, maximální čas strávený ve vaně je 35 minut. I když je pes nadnášen vodou, je aquaterapie je fyzicky náročná. Je potřeba mu dopřát po terapii klidový režim minimálně 1-2 dny. Aquaterapii většinou doplňujeme o masáže, protahování či cvičení na balančních pomůckách.
Celá rehabilitační lekce trvá cca 60 minut.

Jak často chodit na aquaterapii

Naše i obecná zkušenost z praxe je, aby majitelé docházeli na terapii opakovaně. Četnost návštěv přizpůsobíme stavu psa, u akutních pacientů je to 2x až 3x týdně, u chronických pacientů a v případě udržovacích procedur je to 1x týdně nebo méně. 

Je pro nás důležité, aby se u nás pejsci dobře cítili a těšili se na nás. Proto k pejskům přistupujeme klidným a pozitivním způsobem.


Autor článku : Bc. Kateřina Šponarová  © 2016 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Poslední aktualizace 2/16