Veterinární nemocnice s pohotovostí - Praha 5 Volejte +420 775 688 637

Rehabilitace a fyzioterapie pro malá zvířata

Rehabilitaci malých zvířat se na našem pracovišti věnujeme již od roku 2009.

Kondiční cvičení využíváme pro trénink sportujících psů, při snižování nadváhy a jako doplnění rehabilitace.

Rehabilitace psích seniorů

Co přináší psům stárnutí

Proces stárnutí u zvířat přináší podobné změny jako u lidí, a to jak tělesné, tak mentální. Starší psi mají pomalejší metabolismus, postupnou atrofii svalů, zhoršení koordinace pohybu, sklon k obezitě a k různým onemocněním. K procesu stárnutí patří také změny v chování a v životním stylu, např. snížená chuť k jídlu, snížená fyzická aktivita, změny v potřebě spánku apod.

Nejčastější problémy vyskytující se u psích seniorů

- muskuloskeletární - degenerativní kloubní onemocnění jako je osteoartróza, spondylartróza, dysplazie kloubů
neurologické - infarkt míchy, vestibulární syndrom, záchvatovitá onemocnění, onemocnění meziobratlových plotének, polyneuropatie, degenerativní lumbosakrální stenóza, kognitivní dysfunkce
- metabolické, endokrinní, hematologické - snížená funkce štítné žlázy, onemocnění nadledvinek, diabetes (cukrovka), anémie, imunitní selhávání, obezita
- další problémy - růst novotvarů, kardiovaskulární a respirační onemocnění, onemocnění ledvin a vylučovací soustavy, proleženiny, slepota, hluchota...

Pravidelná veterinární prohlídka hraje velmi důležitou roli v programu péče o psího seniora a musí předcházet vlastnímu rehabilitačnímu programu. Naše veterinární zařízení nabízí vyšetření psích seniorů a program kompletní péče o stárnoucí psy.

Psí senioři a pohyb

U většiny starších psů dojde s věkem k opotřebování pohybového aparátu, k horší hybnosti kloubů, ke zhoršení rozsahu pohybu a ke snížení chuti k pohybu. Starší psi také mívají artrózu kloubů, někdy spondylózu (srůst obratlů), jejich pohyb se stává bolestivým, a proto se mu vyhýbají. To vede k atrofii svalstva, zkracování svalů a šlach, tuhnutí kloubů, zhoršení kondice a k dalšímu odmítání pohybu. Psi pak často naberou na váze a pohyb je pro ně stále obtížnější.

Aby byli psí senioři vystoupit z tohoto bludného kruhu, je pro ně ideální, pokud to celkový stav dovoluje, aby jste jim dopřáli psí lázně. Rehabilitační procedúry vybrané dle potřeb a stavu psa pod pravidelnou kontrolou veterinářem dokaží psa opět dostat do kondice, vrátit mu radost z pohybu a zpříjemnit ba dokonce i prodloužit život.

Rehabilitační péče o stárnoucí psy

Na co se v péči o psí seniory zaměřujeme:

- zlepšení svalové síly a kondice - pomocí pasivního cvičení, aktivního cvičení a aquaterapie posilujeme atrofované (zesláblé) svalstvo, náročnost cvičení a chůze ve vaně podle svavu pejska postupně zvyšujeme, což vede k navyšování svalové síly, objemu svalů i celkové kondice. 
- zlepšení pohyblivosti - vhodnými fyziterapeutickými postupy cíleně zlepšujeme hybnost kloubů, rozsah pohybu, pružnost svalů a vazů. Můžeme využít např. strečink, mobilizaci kloubů, pasivní a aktivní cvičení. Pro psy s problémovou chůzí můžeme doporučit a zajistit vhodné asistenční nebo podpůrné pomůcky – botičky, postroje, závěsy, vozíky.
- kontrola a udržení tělesné hmotnosti - pravidelným výdejem energie při rehabilitačních cvičeních a aquaterapii a nastavení dietního plánu ve spolupráci s lékařem a majiteli vedeme psa ke snižování nadváhy.
- redukce případné bolestivosti - u artrózních seniorů zaměřujeme rehabilitaci na snížení bolestivosti pomocí masáží, terapeutického laseru nebo termoterapie. Ve spolupráci s lékaři doporučíme vhodná chondroprotektiva. Další možností přírodního ovlivnění bolesti je akupunktura, kterou nabízí naše pracoviště přírodní medicíny.
- přizpůsobení domácího prostředí - s majiteli konzultujeme, jak optimálně upravit domácí prostředí, aby byl pohyb psího seniora bezpečný a pohodlný - umístění misek, neklouzavé povrchy, vhodné místo na spaní apod.


Autor článku : Ivana Růžičková, CCRT  © 2016 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Poslední aktualizace 2/16

Kondiční aquaterapie
Kondiční aquaterapie
Kondiční aquaterapie vede ke zvýšení fyzického výkonu, větší výbušnosti a vytrvalosti. 

Celý článek »
Trénink na běhacím pásu
Trénink na běhacím pásu
Pro tento trénink používáme speciální běhací pás pro psy, který je delší a pro psy bezpečnější. 

Celý článek »
Balanční cvičení
Balanční cvičení
Balanční cvičení posiluje hluboko uložené svalstvo a zvyšuje fyzickou kondici psa. 

Celý článek »
Strečink
Strečink
Strečink se provádí jen na zahřátých svalech, jinak hrozí poškození svalového vlákna. 

Celý článek »
Posilování
Posilování
Tento článek pro vás připravujeme. 

Celý článek »
Snižování nadváhy
Snižování nadváhy
U psů, kteří trpí obezitou, volíme zpočátku pozvolnou chůzi v rehabilitační vaně. 

Celý článek »
Rehabilitace psích seniorů
Rehabilitace psích seniorů
Rehabilitační péče o stárnoucí psy spočívá v udržení kondice, zlepšení pohyblivosti, snížení případné bolestivosti a nadváhy. 

Celý článek »

ROSTEME A HLEDÁME POSILY!
V souvislosti s připravovaným velkým rozšířením nemocnice hledáme veterinární lékaře, sestry/asistenty a recepční.

Chcete pracovat ve velké moderně vybavené nemocnici, přitom stále v týmu s rodinnou atmosférou? Máte rádi zvířata a práce s nimi je to, co vás baví a naplňuje? Pošlete nám svůj životopis a krátký motivační dopis na adresu provoz@vetcentrum.cz a my se s vámi rádi sejdeme.
U veterinárnch lékařů vyžadujeme vysokoškolské vzdělání, u ostatních požadujeme středoškolské s maturitou, které nemusí být v oboru. Praxe na veterině se hodí, ale nevyžadujeme ji. Požadujeme týmové jednání, ochotu se rychle zaučit a přátelský přístup ke zvířatům a především k jejich majitelům.

A jedna zpráva pro maminky – jsme otevřeni i zkráceným úvazkům, tak se ozvěte.