Veterinární nemocnice s pohotovostí - Praha 5 Volejte +420 775 688 637

O nás a naší firmě

Kdo jsme, co děláme, jak přistupujeme k naší práci, jaké jsou naše priority , co už máme za sebou a jak jsme se rozvíjeli, s kým spolupracujeme... Prostě vše o nás.

Když přijde do ordinace ... rhodéský ridgeback

Pro Českou televizi jsme natáčeli 30 dílů seriálu "Když do ordinace přijde..." pro oblíbený pořad "Chcete mě?". Každý díl je věnovaný jednomu psímu plemeni nejen z pohledu veterináře, ale také z pohledu majitele a páníčka daného plemene.

Čtrvrtý díl seriálu je věnovaný plemeni Rhodéský ridgeback.

Kliknutím na obrázek zobrazíte stránku s videem.

Elegantní sportovci s citlivou duší a moje srdeční záležitost. Měl jsem sám dvě fenky ridgebacka, takže budu možná malinko neobjektivní. Venku jsou to rychlí a nadšení sportovci, tedy pokud není mokro, to není nic pro ně. Doma milují pohodlí a jídlo a u nás na klinice vidíme hlavně jejich citlivou povahu. Typicky se tihle velcí a silní psi tváří, tedy kdo viděl tvářit se ridgebacka, ví, co myslím uši dozadu, přivřené oči a ta roztomilá grimasa znamená - tam se mi vůbec nechce. 

S čím navštěvuje veterináře najčastěji ridgeback?

Ridgeback patří mezi celkem zdravá plemena, například obávané ortopedické vady velkých plemen jsou u ridgebacka výjimkou. Takže řada z nich k nám chodí hlavně na prevenci a mnoho jich máme také mezi dárci krve. Pro darování krve je ridgeback fyzicky ideální plemeno, má dostatečnou hmotnost, výrazné žíly a hladkou srst, tedy pokud to zvládne psychicky, je vše snadné.

Některé obávané problémy velkých plemen se jim ale nevyhýbají. Často se náhle objeví ridgeback s typicky nadmutým břichem a vyděšenými majiteli. Nejčastěji večer a v noci, nějakou dobu po nakrmení začnou být nervózní, chodí sem tam a pak se jim začne zvětšovat břicho. Jsou to pacienti s dilatací nebo dilatací a torzí žaludku. Obávané onemocnění, kdy výsledek léčení a operace záleží hlavně na délce trvání stavu. Naprostá většina pacientů, kteří přijedou do hodiny či dvou po vzniku se uzdraví, někteří mají jen dilataci a čeká je jen sondáž žaludku v anestezii a infuzní léčba, jiní mají dilataci s torzí a je nutná operace a následná několikadenní infuzní léčba v hospitalizaci a uzdraví se. Horší perspektivu mají pacienti, kde stav trvá mnoho hodin. Říkáme jim ranní torze, kdy stav vznikne během noci a pánečci to zjistí až ráno. Bohužel často dojde k závažným oběhovým problémům, následnému šokovému stavu a některé případy už se nepodaří zachránit. A co proti tomu dělat? Podle studií je při dilataci v žaludku spolykaný vzduch, ne plyn z potravy, jak se mnozí domnívají. Takže hlavní je nepolykat vzduch-hlavně nehltat, což je u ridgebacků trochu potíž. Zejména u krmení granulemi je běžný zlozvyk psů „nasávat granule“ a to doslova. Dobrá prevence je granule namočit a nechat zvlhnout, řadě psů pak ale nechutnají. Velice chytré a pro psy zábavné řešení jsou „pomalé misky“- je to něco mezi hrou a miskou, kdy v plastu jsou vylisované různé tvary, do kterých granule zapadnou a pes při jídle musí jednotlivé granule z mezer v misce jazykem dostat. Vynikající jsou i pro nenasytné typy, k tomu se dostaneme u jiných plemen.

No a další obávaná věc u ridgebacků je tzv. dermoid sinus, tedy vrozená vada vývoje kůže. Tady musím říct, že obavy jsou často přemrštěné a některé články zkreslují a přehánějí. Dermoidů se předně vyskytuje celkem málo, sám jsem odchoval 40 štěňat a žádný dermoid mezi nimi nebyl. U jedinců s průkazem původu je riziko výrazně menší, cca jedno promile, rodiče jsou totiž testovaní. U ridgebacků bez PP je to trochu horší. V každém případě je psy s dermoidem  dobré vyšetřit a velkou většinu úspěšně operovat. A také jsem zažil několik případů, kdy  ridgebak žil s dermoidem bez potíží celý život. Závažné případy, kdy dermoid zasahuje do páteřního kanálu a operace je riziková, jsou výjimečné. Asi jeden z deseti dermoidů zasahuje do páteřního kanálu a asi jeden ze sta má skutečně vysoké riziko komplikací. Za svou dvacetiletou zkušenost s dermoidy jsem operoval asi dvě stě případů a kromě dvou skončili všichni úplným uzdravením. A jen úplně na okraj, s dermoidy je situace velice podobná i u Thajských ridgebacků.

A co mě napadne, když vidím ridgebacka v čekárně… mám trochu vlhké oko, obě moje holky jsou v psím nebi, tedy v jejich případě spíš ve věčných lovištích, dožili se 12 a 14, o moc víc bohužel velká plemena nežijí. 

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek pro seriál "Když přijde do ordinace..." pořadu ČT Chcete mě?
Vysíláno 9. 10. 2016 - Pustit video

Chcete mě? Když přijde do ordinace ...
Chcete mě? Když přijde do ordinace ...
Přehled celého seriálu s odkazy na videa. 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... jorkšírský teriér
Když přijde do ordinace ... jorkšírský teriér
5. díl seriálu pořadu Chcete mě?  

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... rhodéský ridgeback
Když přijde do ordinace ... rhodéský ridgeback
4. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... border kolie
Když přijde do ordinace ... border kolie
3. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... labradorský retrívr
Když přijde do ordinace ... labradorský retrívr
2. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... jezevčík
Když přijde do ordinace ... jezevčík
1. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »

ROSTEME A HLEDÁME POSILY!
V souvislosti s připravovaným velkým rozšířením nemocnice hledáme veterinární lékaře, sestry/asistenty a recepční.

Chcete pracovat ve velké moderně vybavené nemocnici, přitom stále v týmu s rodinnou atmosférou? Máte rádi zvířata a práce s nimi je to, co vás baví a naplňuje? Pošlete nám svůj životopis a krátký motivační dopis na adresu provoz@vetcentrum.cz a my se s vámi rádi sejdeme.
U veterinárnch lékařů vyžadujeme vysokoškolské vzdělání, u ostatních požadujeme středoškolské s maturitou, které nemusí být v oboru. Praxe na veterině se hodí, ale nevyžadujeme ji. Požadujeme týmové jednání, ochotu se rychle zaučit a přátelský přístup ke zvířatům a především k jejich majitelům.

A jedna zpráva pro maminky – jsme otevřeni i zkráceným úvazkům, tak se ozvěte.