Veterinární nemocnice s pohotovostí - Praha 5 Volejte +420 775 688 637

O nás a naší firmě

Kdo jsme, co děláme, jak přistupujeme k naší práci, jaké jsou naše priority , co už máme za sebou a jak jsme se rozvíjeli, s kým spolupracujeme... Prostě vše o nás.

Když přijde do ordinace ... border kolie

Pro Českou televizi jsme natáčeli 30 dílů seriálu "Když do ordinace přijde..." pro oblíbený pořad "Chcete mě?". Každý díl je věnovaný jednomu psímu plemeni nejen z pohledu veterináře, ale také z pohledu majitele a páníčka daného plemene.

Třetí díl je věnovaný border kólii.

Kliknutím na obrázek zobrazíte stránku s videem.

Borderky mi připomínají psí baviče nebo šašky. Jsou i v čekárně plné očekávání, zábavní a veselí psi, co jsou pro každou legraci. Někteří stálí návštěvníci jsou výjimkou, vědí už, kdo jsem, a o žádné velké zdržování se na veterině nestojí.

S čím nejčastěji chodí do ordinace borderky?

Velká část pacientů přichází na konzultaci nebo vyšetření jako výkonnostní sportovci se vším, co k tomu patří. Zcela dobře vychovaní, úplně natěšení na jakýkoli pohyb, s rozvíjející se kariérou sportovce a s pánečky plnými různě velkých ambicí. 

Jako ortoped se velice často potkávám s majiteli borderek, kde řešíme od banálních problémů, souvisejících s temperamentem jejich psů, různé naraženiny, podvrtnutí a podobně až po vážné problémy vzniklé v důsledku mnohaleté tréninkové i závodní zátěže. Tedy ne každý může závodit na vrcholové úrovni do osmi, někteří ani do šesti. Ne každá borderka má zdraví jako Jarda Jágr. Nejobvyklejší problémy jsou degenerativní změny a výrůstky na spojení bederní páteře a křížové kosti, je to místo největší zátěže při skocích a rychlých startech, tedy něco, co dělají při sportu mnohokrát denně. Znamená to většinou konec závodní kariery, ale pacienti prožijí obvykle spokojený život, pokud mají pánečci rozum a přizpůsobí pohybový režim.

Další skupina kulhajících jsou mladé borderky ve věku pět až dvanáct měsíců s kulháním na hrudní končetinu nebo i obě nohy. Vzhledem k velikosti plemene jde pro laiky o neočekávané vývojové onemocnění ramene, známé pod zkratkou OCD, tedy osteochondrózu ramnene. Toto onemocnění je dědičně predisponované a u borderek relativně časté. Řešením je u větších nálezů operace ramene, v mnoha případech provedená artroskopicky.  U včas operovaných psů jsou výsledky operace velice dobré a psi jsou již během měsíce po operaci zdraví a bez následků.

Tak jako u mnoha plemen, existuje u borderek více dědičně podmíněných onemocnění - co se týče ortopedie, jde o DKK - dysplazii kyčlí, DKL - dysplazii loktů a již zmiňované OCD ramene, fakticky jsou ale borderky poměrně zdravé plemeno a v praxi je problémem hlavně OCD, které se dá vyřešit. Kromě toho ode mě pochvala chovatelům, borderky mají pro chovnost povinné testy na DKK, DKL i OCD. Kromě toho se testují také na další choroby - tedy dědičné oční vady, mutace genu MDR1 atd. Některým zájemcům o plemeno to asi trochu nahání strach, tolik různých prováděných testů. Myslím, že zbytečně. Testování chovných zvířat je tu proto, aby se choroby v chovu nešířili, a z praxe vím, že borderky bývají zdravé. Ještě jednou pochvala pro chovatele borderek, zájem o testování dědičnosti zdraví by jim měli v některých klubech závidět.

No a pak jsou tu občas nadšenci, co to přehnali nebo špatně odhadli. Borderky někdy běží rychleji, než přemýšlí. Někdy skočí přes zeď a tam je deset metrů hloubka, někdy vyběhnou do parkuru, kde už někdo běží a narazí do překážky nebo něco podobného. To jsou pak často vážné úrazy. Tady platí, že větší rychlost znamená i větší riziko. Naštěstí většina z nich se dá „opravit“ a po nějaké rekonvalescenci po operaci jsou zase fit. Jsou to takoví adrenalinoví sportovci se vším, co k tomu patří.
Kdybych měl víc času a víc chuti k pohybu, budu o borderce uvažovat. Na kdyby se ale nehraje, takže jen klobouk dolů před majiteli, kteří borderce při sportu stačí.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek pro seriál "Když přijde do ordinace..." pořadu ČT Chcete mě?
Vysíláno 2. 10. 2016 - Pustit video

Chcete mě? Když přijde do ordinace ...
Chcete mě? Když přijde do ordinace ...
Přehled celého seriálu s odkazy na videa. 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... jorkšírský teriér
Když přijde do ordinace ... jorkšírský teriér
5. díl seriálu pořadu Chcete mě?  

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... rhodéský ridgeback
Když přijde do ordinace ... rhodéský ridgeback
4. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... border kolie
Když přijde do ordinace ... border kolie
3. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... labradorský retrívr
Když přijde do ordinace ... labradorský retrívr
2. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »
Když přijde do ordinace ... jezevčík
Když přijde do ordinace ... jezevčík
1. díl seriálu pořadu Chcete mě? 

Celý článek »

ROSTEME A HLEDÁME POSILY!
V souvislosti s připravovaným velkým rozšířením nemocnice hledáme veterinární lékaře, sestry/asistenty a recepční.

Chcete pracovat ve velké moderně vybavené nemocnici, přitom stále v týmu s rodinnou atmosférou? Máte rádi zvířata a práce s nimi je to, co vás baví a naplňuje? Pošlete nám svůj životopis a krátký motivační dopis na adresu provoz@vetcentrum.cz a my se s vámi rádi sejdeme.
U veterinárnch lékařů vyžadujeme vysokoškolské vzdělání, u ostatních požadujeme středoškolské s maturitou, které nemusí být v oboru. Praxe na veterině se hodí, ale nevyžadujeme ji. Požadujeme týmové jednání, ochotu se rychle zaučit a přátelský přístup ke zvířatům a především k jejich majitelům.

A jedna zpráva pro maminky – jsme otevřeni i zkráceným úvazkům, tak se ozvěte.