NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Kříženec - Kim - poranění průdušnice


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ a CHIRURG : MVDr. Barbara Lenská
   ANESTEZIOLOG : Mirek Hmirák
   PACIENT : kříženec - pes Kim - 6 let
   DIAGNÓZA : poranění průdušnice
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Kliknutím zvětšteRoztomilý kříženec Kim byl do naší nemocnice referován z jiného pracoviště v létě roku 2006. Byl pokousán druhým psem do krku. Na první pohled byla viditelná pouze drobná ranka na spodní straně krku. Při podrobnějším vyšetření bylo znát, že část vdechovaného vzduchu uniká do podkoží Kimova krku. Oblast spodní části krku i tváře již byly vzduchem lehce naplněné a při pohmatu se chovaly jako vzduchové polštářky.

 

 

Kliknutím zvětšteNejprve jsme Kimovi nasadili protišokovou terapii spočívající v podávání infúzí, aplikaci antibiotik a léků proti bolesti. Pro zjištění rozsahu poškození vnitřních  struktur krku jsme provedli RTG vyšetření. Na rentgenu bylo znatelné poškození průdušnice a množství vzduchu hromadícího se v podkoží. Naštěstí nebyly poškozeny žádné velké cévy, které vedou kolem průdušnice. Vzhledem k akutnímu průběhu a závažnosti stavu byl Kim, jakmile se jeho stav stabilizoval, ihned operován.

 

Kliknutím zvětštePři operaci jsme zjistili, že průdušnice byla poškozena v rozsahu cca 2/3 obvodu průdušnicového prstence. Průdušnici jsme pomocí dlouhodobě vstřebatelného šicího materiálu zašili a pod místem poranění (směrem k hrudníku) jsme v průdušnici udělali otvor, do kterého jsme zavedli tracheostomickou kanylu, přes kterou Kim dýchal. Toto opatření bylo nutné pro dobré zhojení poraněné průdušnice. Během celé operace jsme kontrolovali krevní tlak, EKG, množství vydechovaného CO2 a zásobování tkání kyslíkem. Několik hodin po operaci byl Kim držen v sedaci, připojen na kyslík a nepřetržitě byl monitorován jeho krevní tlak a EKG.

 

Kliknutím zvětšteZa dva dny byl již mohl být Kim propuštěn do domácího ošetřování. Majitelé chodili každý den s Kimem na kontrolu, při které jsme ošetřovali ústí trcheostomické kanyly dezinfekčním roztokem a sledovali jeho celkový stav. Tracheostomickou kanylu jsme ponechali 14 dní a poté ji odstranili. Otvor po kanyle zarostl za 14 dní a dnes je Kim zdravý a trochu bláznivý pejsek.

 

 

 

 


Autor článku : MVDr. Barbara Lenská     © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.


 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
číča topmodelka
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651