NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Dlouhosrstý jezevčík - Bony - krev v dutině hrudní (hemothorax - haemothorax)


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ a CHIRURG : MVDr. Barbara Lenská
   ASISTUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Dagmar Dvořáková
   ANESTEZIOLOG : Mirek Hmirák
   PACIENT : dlouhosrstý jezevčík - pes Bony - 4 roky
   DIAGNÓZA : krev v dutině hrudní (hemohorax)
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Kliknutím zvětšteV měsíci květnu 2006 byl na naše pracoviště, do veterinární nemocnice, přivezen jezevčík Bony. Předchozího dne byl Bony pokousán do hrudníku velkým psem. Zpočátku poranění nevypadalo vážně, ale později si majitelka všimla dušnosti pejska.

Bony ztíženě dýchal, při dýchání zapojoval břicho, jeho sliznice byly v důsledku špatného prokrvení tkání namodralé. Vzhledem k velmi závažnému zdravotnímu stavu byla nejprve provedena stabilizace pacienta infuzní terapií a pejsek byl umístěn do kyslíkového boxu.

 

Kliknutím zvětštePo stabilizaci jsme Bonyho zrentgenovali a zjistili, že má zlomené žebro a krev v dutině hrudní. Je to velice závažná diagnóza, při které dochází k hromadění krve v hrudníku. Hrudník je uzavřenou dutinou, odkud krev nemůže odtékat. To způsobuje utlačení plic s následně nedostatečným zásobením organismu kyslíkem a později i k utlačení srdce a zástavě jeho činnosti. Tento stav je nutné neodkladně řešit, proto jsme  okamžitě  Bonyho připravili k chirurgickému zákroku. Zákrok je velice náročný, protože je prováděn v otevřené dutině hrudní, což vyžaduje specielní způsob vedení anestézie. Z toho důvodu jsme zavolali našeho externího specialistu anesteziologa pana Hmiráka. Pacientovi byl zaveden centrální žilní katétr a byl připojen na monitor životních funkcí. Anesteziolog pacienta premedikoval, zaintuboval (zavedení intubační rourky do dýchacích cest) a celou operaci pak vedl v inhalační anestezii Isofluranem s řízenou plicní ventilací.

 

Kliknutím zvětštePo otevření hrudníku jsme zjistili, že zlomená žeberní kost poranila plicní tkáň a z místa poranění docházelo ke krvácení do dutiny hrudní. Žebro jsme odstranili. Nad místo poraněné plíce jsme založili svorku, odstranili jsme poraněnou plicní tkáň a okraj plíce jsme zašili pomalu se vstřebávajícím šicím vláknem. Po zašití svaloviny a kůže jsme do hrudníku zavedli drén, který jsme připojili na aktivní hrudní sání, což zajišťuje odvádění případné tekutiny, krve nebo pooperačních sekretů. Operace byla velmi náročná a trvala několik hodin.

 

 

Kliknutím zvětštePejska jsme po zákroku hospitalizovali. Po dobu dvou dní byl Bony na kyslíkové terapii, monitorovali jsme jeho EKG a krevní tlak, nepřetržitě jsme mu tlumili bolest. Bonyho stav se, k velké radosti všech, pomalu zlepšoval. Pátý den po zákroku Bony sám jedl a pomalu se pohyboval, proto jsme ho propustili do domácí péče. Následující den byl jezevčík Bony veselý, při kontrole nás vítal a bez problémů se pohyboval. Majitelce jsme dali domů ochranný límec, aby si pejsek hojící se ránu nerozlízal. Bohužel majitelce bylo Bonyho v límci líto a límec mu sundala, takže si Bony lízal ránu  celou noc.

 

 

Kliknutím zvětšteNásledující den při kontrole jsme zjistili, že je rána rozlízaná až do dutiny hrudní. Protože se připojila infekce, měl Bony vysokou horečku a byl apatický. Neznali jsme přesně rozsah poškození hojící se rány a bylo nutné ránu zrevidovat, rozhodli jsme se Bonyho znovu operovat. Bohužel, infekce, která poškozením vnikla do hrudníku byla rozsáhlá a navíc došlo k pomnožení plísně v hrudníku. Museli jsme provést eutanázii.

Bonyho je mi velmi líto, protože mohl vést kvalitní a plnohodnotný život pouze s drobným handicapem. I když někteří pejsci snáší těžce ochranný límec, přesto i tak malá ochrana může pomoct při záchraně života.

 

 


Autor článku : MVDr. Barbara Lenská     © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
odpočinek
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651