NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Zlatý retrievr - Adélka - močový kámen v močovém měchýři (urolitiáza)


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Dagmar Dvořáková
   PACIENT : Zlatý retrievr - Adélka - 6 let
   DIAGNÓZA : Močový kámen v močovém měchýři (urolitiáza)
   OPERACE : Cystotomie
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Kliknutím zvětšteV březnu 2006 byla k nám do Veterinární nemocnice Stodůlky přivedena šestiletá fenka zlatého retrievera Adélka. Hlavním důvodem, proč se majitel rozhodl k návštěvě veteriny byl Adélčin zatržený drápek. Při rozhovoru během ošetření nám majitel ale sdělil, že Adélka je asi tři týdny po hárání a že při venčení objevil ve sněhu jasnou krev. Vzhledem k tomu, že o hárání v tomto případě nešlo, vzniklo podezření na krvácení z močových cest.

 

 

Kliknutím zvětšteAdélce bylo provedeno sonografické vyšetření, kde byl nalezen v močovém měchýři oválný močový kámen o velikosti cca 3x4 cm. Tato diagnóza byla potvrzena na RTG snímku. Vyšetření byla doplněna o vyšetření močového sedimentu s negativním nálezem a biochemické vyšetření krve  také bez nálezu. Adélka byla okamžitě objednána na cystotomii, tj. chirurgické otevření močového měchýře a odstranění kamene.

 

 

Kliknutím zvětšteZákrok byl proveden v celkové doplňované inhalační anestézii. Z močového měchýře byl odstraněn oválný urolit mírně zdrsnělého povrchu o velikosti 3x4 cm. Po dokončení zákroku jsme nechali fenku v hospitalizaci probudit z narkózy a poté ji předali majiteli do domácí péče. Adélce byla nasazena antibiotika a doporučeno krmení zabraňující tvorbě močových kamenů.

Adélka přišla na kontrolu druhý den a týden po zákroku. Její zdravotní stav byl výborný, jizva byla již téměř zahojená a léčbu jsme mohli ukončit. Oba, majitel i Adélka byli spokojení a oběma se moc ulevilo.

 

Kliknutím zvětšteMajitel si chtěl kámen ponechat v celku, proto nebylo možné jej dát na mineralogický rozbor, ale vzhledem k tvaru, velikosti a nepřítomnosti makroskopicky zjistitelného sedimentu či jiných kamenů lze předpokládat, že se jednalo o Struvit, tzv. infekční kámen.

 

 


POZNÁMKA LÉKAŘE:

Struvity se mohou vysrážet u pacientů trpících zánětlivým onemocněním močových cest, při kterém dochází vlivem bakterií k rozkladu močoviny na amoniak, který zvyšuje pH moči (alkalizuje moč). Tím se vytvoří ideální prostředí pro vznik struvitů. Mezi další významné faktory vzniku struvitových kamenů je i nedostatečný příjem tekutin a tím tvorba moči, která je koncentrovaná a delší dobu je zadržována v močovém měchýři.

 

 

 

 
 

Autor článku : MVDr. Dagmar Dvořáková  © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Beauceron
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651