Pomocí některého z vyhledávačů | 25% |
Z odkazu na jiném webu | 19% |
Adresu webu si pamatuji | 18% |
Řekli mi o vás známí | 19% |
Jsem klientem vaší ordinace | 20% |
Zlatý retrievr - Adélka - močový kámen v močovém měchýři (urolitiáza)
OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Dagmar Dvořáková
PACIENT : Zlatý retrievr - Adélka - 6 let
DIAGNÓZA : Močový kámen v močovém měchýři (urolitiáza)
OPERACE : Cystotomie
MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky
V březnu 2006 byla k nám do Veterinární nemocnice Stodůlky přivedena šestiletá fenka zlatého retrievera Adélka. Hlavním důvodem, proč se majitel rozhodl k návštěvě veteriny byl Adélčin zatržený drápek. Při rozhovoru během ošetření nám majitel ale sdělil, že Adélka je asi tři týdny po hárání a že při venčení objevil ve sněhu jasnou krev. Vzhledem k tomu, že o hárání v tomto případě nešlo, vzniklo podezření na krvácení z močových cest.
Adélce bylo provedeno sonografické vyšetření, kde byl nalezen v močovém měchýři oválný močový kámen o velikosti cca 3x4 cm. Tato diagnóza byla potvrzena na RTG snímku. Vyšetření byla doplněna o vyšetření močového sedimentu s negativním nálezem a biochemické vyšetření krve také bez nálezu. Adélka byla okamžitě objednána na cystotomii, tj. chirurgické otevření močového měchýře a odstranění kamene.
Zákrok byl proveden v celkové doplňované inhalační anestézii. Z močového měchýře byl odstraněn oválný urolit mírně zdrsnělého povrchu o velikosti 3x4 cm. Po dokončení zákroku jsme nechali fenku v hospitalizaci probudit z narkózy a poté ji předali majiteli do domácí péče. Adélce byla nasazena antibiotika a doporučeno krmení zabraňující tvorbě močových kamenů.
Adélka přišla na kontrolu druhý den a týden po zákroku. Její zdravotní stav byl výborný, jizva byla již téměř zahojená a léčbu jsme mohli ukončit. Oba, majitel i Adélka byli spokojení a oběma se moc ulevilo.
Majitel si chtěl kámen ponechat v celku, proto nebylo možné jej dát na mineralogický rozbor, ale vzhledem k tvaru, velikosti a nepřítomnosti makroskopicky zjistitelného sedimentu či jiných kamenů lze předpokládat, že se jednalo o Struvit, tzv. infekční kámen.
POZNÁMKA LÉKAŘE:
Struvity se mohou vysrážet u pacientů trpících zánětlivým onemocněním močových cest, při kterém dochází vlivem bakterií k rozkladu močoviny na amoniak, který zvyšuje pH moči (alkalizuje moč). Tím se vytvoří ideální prostředí pro vznik struvitů. Mezi další významné faktory vzniku struvitových kamenů je i nedostatečný příjem tekutin a tím tvorba moči, která je koncentrovaná a delší dobu je zadržována v močovém měchýři.
Autor článku : MVDr. Dagmar Dvořáková © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.