Pomocí některého z vyhledávačů | 24% |
Z odkazu na jiném webu | 19% |
Adresu webu si pamatuji | 18% |
Řekli mi o vás známí | 19% |
Jsem klientem vaší ordinace | 19% |
Zubní kámen u psa - postup čištění zubů ultrazvukem
DIAGNÓZA : zubní kámen u psa
ZÁKROK : odstranění zubního kamene ultrazvukem v celkové anestézii
MÍSTO VÝKONU : Veterinární klinika Paprsek
Při preventivní prohlídce tohoto pejska byla zjištěna přítomnost zubního kamene na jeho chrupu. Majitelce bylo doporučeno jeho odstranění v celkové anestézii.
V den, kdy byl zákrok naplánován, přivedla majitelka pejska k nám do veterinární ordinace. Před anestézií musel dodržet 24 hodinovou hladovku. Vzhledem k tomu, že šlo o pejska relativně velmi mladého a zdravého, byla zvolena intravenózní (nitrožilní) narkóza. Pejskovi jsme aplikovali intravenózní kanylu, do které byla podána anestetika. Kombinace anestetik může být různá a majitel se může rozhodnout v závislosti na ceně, o tom, zda chce odjíždět se spícím zvířetem či si ho odvádět probuzeného "po svých". V našem případě chtěla majitelka svého pejska po zákroku probudit.
A takto vypadal zubní kámen. Při tomto rozsahu je již třeba přistoupit k odstranění. Údržba zubů čištěním kartáčkem a enzymatickou pastou v tomto stádiu již postrádá smysl, neboť kámen se tím neodstraní, ale naopak přibývá a časem utlačuje dásně, které jsou poškozovány tlakem zubního kamene. Dochází k infikování dásní - tzv. gingivitis, následně parodntóze a po nějaké době i uvolnění a vypadnutí zubu. Dlouhodobá infekce v dutině ústní však znamená i nebezpečí pro vnitřní orgány, především srdce, játra a ledviny.
Zubní kámen čistíme velmi výkonným a šetrným ultrazvukovým přístrojem, který i bez mechanického tlaku na zub uvolňuje zubní kámen. Čištění ultrazvukem v celkové anestézii je velmi důkladné, protože se opravdu dostaneme do všech míst, tzn. i z vnitřní strany zubů. Zároveň tím nestresujeme pacienta. Ultrazvukový přístroj totiž vydává při čištění nepříjemný pískavý zvuk a konec sondy je oplachován nastavitelným proudem vody, který zabraňuje přehřívání sondy a tím poškozování zubů. V neposlední řadě však chráníme i sebe před pokousáním.
Do tlamičky pejska je vložen rozvěrač, tak aby přehlednost v dutině ústní byla maximální. Nám se i přes to, že máme k dispozici drahé značkové rozvěrače, osvědčila upravená injekční stříkačka.
Takto vypadá vyčištěný chrup našeho pejska. Jak je ze snímku patrné, i přestože zubní kámen nebyl nijak rozsáhlý, byly dásně již poškozeny tlakem kamene a infikovány. Proto těsně po zákroku mírně krvácí.
Probouzení z narkózy u nás probíhá velice příjemně. Naše sestřičky pečují o Vaše miláčky jako o své vlastní.
Majitelka nás po zákroku požádala o vyčištění uší ...
... a ostříhání drápků. Ještě lepší je na tato drobná ošetření upozornit před zákrokem, protože u hůře spolupracujících pacientů je možno vše provést v době, kdy jsou v narkóze. Tento pejsek byl však velice hodný a trpělivý pacient a ošetření zvládl i bez paničky, která si mohla zatím s lékařem promluvit o další péči o pejska.
Majitelka byla vybavena antibiotiky pro vyléčení zánětu dásní, zubním kartáčkem speciálně vyráběným pro pejsky a enzymatickou zubní pastou. Pokud se po vyčištění ultrazvukem zoubky pravidelně ošetřují, značně se tím oddálí opakované usazování zubního kamene, i když úplně se tomu zabránit nedá. Ale teď už do náruče, razítko na účet a honem domů.
Autor článku : Daniela Duchková © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Popis problematiky zubního kamene naleznete v sekci Domácí lékař v článku Zubní kámen, parodontóza, uvolnění a vypadávání zubů.