NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Bazilišek (Laemanctus) - Bazil - porucha svleku


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Petra Mikulcová
   PACIENT : Bazilišek (Laemanctus) - Bazil - stáří 2 roky
   DIAGNÓZA : porucha svleku s nekrózou
   OPERACE : amputace nekrotické části ocasu
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky     

 

Kliknutím zvětšteKliknutím zvětšte

Na začátku března 2006 přinesli do naší nemocnice majitelé zajímavého pacienta. Byl to bazilišek, kterému zůstávly staré svlečky na konci ocásku. Bazilišek jménem Bazil byl podle informací majitelů celkově v dobrém stavu, kobylky a cvrčky požíral s chutí, normálně pil, byl aktivní, pouze na konci ocásku nedocházelo ke správnému svlékání kůže.

 

 

 

Kliknutím zvětšteKliknutím zvětštePřípadu baziliška se ujala MVDr. Petra Mikulcová, která se specializule na nemoci plazů. Nejprve bylo nutné klinické vyšetření, které jí Bazil znesnadňoval skákáním na ruku i sestřičce za krk. Zjistila, že Bazil je v dobrém výživném stavu, bez celkových obtíží, vzhledem k věku správně vyvinutý, krásně zelený a v dobré náladě. Po manipulaci sice trochu ztmavnul, což je ale u ještěrů běžné a jeho jediným problémem bylo několik starých svleček na ocásku. Konec ocásku byl úplně seschlý a nekrotický (odumřelý). Diagnóza byla jasná, porucha svleku.

    

 

Kliknutím zvětšteKliknutím zvětšteLéčba nekrotické tkáně nebyla možná, proto jedinou terapií v tomto případě byla amputace nekrotické části ( asi 4-5 cm) v místě zdravé tkáně. Majitelé s operací souhlasili a tak MVDr. Petra Mikulcová baziliška uspala. Byla zvolena inhalační anestezie Isofluranem pomocí inhalační boxu. Operace spočívala především v podvazu cévy, která ocásek vyživuje a byla provedena sutura kůže. Po  operaci byl Bazil umístěn v hospitalizaci na tepelnou dečku do kyslíkového boxu. Zde se probudil po narkóze asi za 5 minut. Byl velmi aktivní a opět skákal.

Baziliškovi byla pooperačně podávána  antibiotika Baytril po dobu 7 dní s.c. do hrudních končetin. Nyní je naprosto bez problémů a veselý.

 

 

 


Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová    © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.


 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Pohodička
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651