NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Křeček syrský „Panda“ - otok packy


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Petra Mikulcová
   PACIENT : Křeček syrský „Panda“ - Bono - stáří asi 1 rok  - srst černobílá
   DIAGNÓZA : nekróza části PHK do třetiny předloktí
   OPERACE : amputace končetiny v celkové anestézii
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární nemocnice Stodůlky

 

Naším dalším pacientem, jehož příběh Vám chceme představit, je křeček syrský "Panda". Jmenuje se Bono a v době ošetření byl asi 1 rok starý.  Majitelé s ním zavítali do naší nemocnice, protože byl poslední dobou míň veselý, přijímal málo potravy i tekutin. Hlavní příčinu tohoto stavu způsoboval otok pravé hrudní končetiny, která již jevila známky nekrózy (odumření).  Majitel však nevěděl, co zapřičinilo tak závažné poranění pacičky.

 

Kliknutím zvětšteKřečka Bona ošetřovala MVDr. Petra Mikulcová. Při klinickém vyšetření zjistila, že Bono je v dobrém výživném stavu, jeho hydratace je OK, váží 129g, je mírně apatický, jeho srdce a plíce jsou bez patologického nálezu. Pravá hrudní končetina byla zčernalá a silně bolestivá. Otok, který se na pacce vyvinul po úraze, což často způsobují kolotoče a průlezky v kleci, přerušil krevní zásobení a inervaci. Diagnóza byla nepříznivá a majitelé byli postaveni před rozhodnutí, zda nechat Bonovi odumřelou pacičku amputovat. I přes rizika spojená s narkózou tak malého zvířátka se zákrokem souhlasili.

 

 

Kliknutím zvětšte

Bono dostal na úvod injekční anestetika do svalu a v průběhu operace mu byl podáván kyslík a Isofluran maskou. Operace spočívala v odstranění nekrotické části pacičky, přešití svalů přes zbylý pahýl a vyšití podkoží a kůže. V průběhu operace však Bono přestal dýchat. Doktorka Mikulcová však neváhala svého malého pacienta zachraňovat. Bylo nutné provést masáž hrudníku. Resuscitace byla úspěšná a operace mohla být dokončena.

 

 

Kliknutím zvětštePo zákroku byl Bono předán do péče sestřiček v hospitalizaci. Byl uložen na tepelnou dečku kvůli lepšímu probouzení po narkóze. Dostal do podkoží injekčně směs infúzního roztoku, glukózy, vitamínů a minerálů v celkovém množství asi 6ml pro vylepšení celkového stavu a rekonvalescenci. Byla mu pooperačně podávána antibiotika a analgetika, aby po tak razantním zákroku nevznikaly komplikace s hojením rány a Bono zbytečně netrpěl bolestí.

 

 

Kliknutím zvětšteBono byl velmi statečný pacient. Po probuzení z narkózy začal velmi brzy baštit a jeho rekonvalescence probíhala velmi dobře a bez komplikací. Nyní je již veselý, běhá a svému handicapu se velmi rychle přizpůsobil. Je skvělé, že mu jeho majitelé dali šanci.

 

 

 

 


Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová  © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
♥ krasavci ♥
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651