NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Bearded kolie - Jonáš - zhoubný nádor horní čelisti (tumor maxily)


OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ : MVDr. Lukáš Duchek
   PACIENT : Bearded kolie - pes Jonáš - 7 let
   DIAGNÓZA : zhoubný nádor horní čelisti (tumor maxily)
   OPERACE : amputace části horní  čelisti
   MÍSTO VÝKONU : Veterinární klinika Paprsek

 

Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte

V létě v roce 2005 byl do naší ordinace Paprsek přiveden pes Jonáš (bearded kolie) s diagnózou rozsáhlého nádoru horní čelisti. Z rozhovoru s majitelkou vyplynulo, že pes byl již dvakrát operován na jiném pracovišti. Z důvodu rychlého opakovaného růstu nádoru byl další vývoj onemocnění prohlášen za nepříznivý. Doba přežití byla odhadnuta na několik týdnů až měsíců s pravděpodobností následné euthanasie. Majitelka byla srozuměna se závažností situace, ale nechtěla se smířit s takovýmto osudem svého miláčka.

 

 Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte

 


Při vyšetření jsme zjistili, že se jedná o útvar prorůstající horní čelistí v celé její výšce od tvrdého patra, přes zubní lůžka až do dutiny nosní. Velikost  oválného nádoru byla asi 5 cm. Majitelce jsme vysvětlili, že jediným řešením, které má naději na úspěch, je amputace části horní  čelisti v její přední části. Při tomto rozsahu operace jsme předpokládali, že pacientovi nebude po vyhojení tvar čelisti vadit při příjmu potravy ani tekutin a jeho život bude plnohodnotný. Samozřejmě bylo nutné počítat se změnou vzhledu pejska po operaci.
Před operací jsme provedli odběr krve a RTG vyšetření, abychom vyloučili možné metastázy v organismu a znali celkový stav pacienta před anestézií.

 

Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte


Zákrok, který  trval 2 hodiny, prováděl MVDr. Lukáš Duchek. Během operace bylo hlavním problémem rozsáhlé krvácení. Velmi důležité a náročné bylo správně rozvrhnout rozsah odstranění tkání tak, aby uzavření rány plastikou bylo přesné. Po uzavření rány jsme odebrali z nádoru vzorek pro histologické určení jeho typu.

 

Kliknutím zvětšte  Kliknutím zvětšte 


Hojení pacienta proběhlo nad očekávání dobře a v současnosti je opět zdráv, podle své majitelky je veselý a spokojený. I přes výsledek histologického vyšetření, kde byl zjištěn zhoubný nádor, pacient nemá ani po šesti měsících od operace jakékoli příznaky opakovaného růstu nebo rozsevu /metastáz/.


Držíme Jonášovi palce a majitelce přejeme mnoho radostných chvil se svým pejskem. 


Autor článku : MVDr. Lukáš Duchek   © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

Novoroční přání
Lucie Kopernicka
29.12.2005 
Vše nejlepší v Novém roce,mnoho úspěchů v léčení našich čtyřnohých miláčků. A jěště jednou velký dík za záchranu života mého psího kamaráda Jonáše. Kopernicka


 

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Johanka
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651