NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Dopis Kubovi

Dopis píše zkušená chovatelka kamarádovi, který si chce pořídit štěně německé dogy. Kuba, plný dojmů z návštěvy, kde viděl roztomilá štěňátka, zavolal své kamarádce a požádal ji o radu při rozhodování.


Ahoj Kubo,

omlouvám se, že jsme s Tebou včera nemohla mluvit, ale byla jsem na návštěvě a taky jsme si chtěla pořádně rozmyslet co Ti řeknu, protože Tvůj dotaz nechci odbýt. Nebudu Ti  pořízení psa  rozmlouvat,  předpokládám, že jsi  rozumný a dospělý člověk, který ví, že za svá rozhodnutí nese odpovědnost. 
Rozhodla jsme se napsat Ti pár skutečností, která by si měl znát a při svém rozhodování zvážit:

Finanční stránka

Pořizovací cena štěněte - u dogy to tipuji tak na 20tis., což je ve srovnání s tím co provoz takového psa stojí opravdu zanedbatelná položka.

Žrádlo - možná víš, že já krmím psy masem a s krmením výhradně granulemi nesouhlasím. Výživa psa obřího plemene (vlastně každého psa)  je naprosto zásadní věcí pro jeho další  život. Štěně a mladého psa nesmíš nikdy na žrádle ošidit. Doga se tělesně vyvíjí až do věku 2-3let. V prvním roce života tito psi tak překotně rostou, že chyba v jejich výživě se může stát osudnou pro celý jeho dalších život. Zase ale nesmí mít všeho přebytek, aby nerostly příliš rychle, protože to je taky špatně. Prostě krmit takového psa, není fakt žádná sranda! Já osobně bych kombinovala doma připravovanou stravu a granule. Plus samozřejmě veterinární preparáty pro správný vývoj kostí, kloubů, šlach a svalů. A teď konkrétně kolik, že by to stálo: Pokud bys krmil jenom granulemi. Tak  já bych doporučila Royal canin giant baby dog. 15 kg pytel těchto granulí stojí kolem 1800,-- kč. Doporučená denní dávka např. pro 5 měsíční štěně je 650g. Tzn. že pytel by stačil na 23 dní., tzn. 78 kč/den. Za měsíc by to tedy bylo 78x30 = 2340kč.  Kloubní výživa stojí cca na 500kč měsíčně. Takže jsme na 2800kč a to pes žere jen granule, sice kvalitní, ale granule…
Pokud  bys chtěl krmit granulemi i vařeným, stačil by pytel granulí na delší dobu, protože by jich dostával míň, ale na druhou stranu maso, vajíčka, mléčné výrobky... jsou dnes hodně drahé. V kombinaci, granule, doma připravovaná strava, vitamíny, kloubní výživa to odhaduju  tak na 3500,-- měsíčně……

A to ještě nemáme náklady na veterináře, očkování, odčervení atd…  Pokud by pes onemocněl, vyšplhá se u tak velkého psa suma za ošetření nebo zákrok do opravdu velkých částek. Narkóza i medikamenty se účtují na váhu psa, logicky. Nevím, kolik stojí operace dogy, ale operace mojí 7,5kg vážící fenky stála 6000,-- . 

No a pak máme ještě poplatky ze psů, náklady na cvičení, protože u prvního psa bych Ti rozhodně doporučila navštěvovat školku pro štěňata a následně kurz základní poslušnosti pro začátečníky. Cena jedné lekce je různá, ale v průměru je to tak 100kč, cvičí se 1-2x týdně na cvičišti a jinak pak samozřejmě doma.

Takže to máme prachy a co dál?

Délka života dogy

O dogách toho moc nevím, tak jsme zapátrala v knihách a  zeptala se  pár lidí, kteří dogu měli. Doga je obří plemeno a ti bohužel nežijí moc dlouho. Obecně platí, čím větší pes, tím kratší délka života. Obecně se dogy dožívají tak 7-8let. Mohou se dožít třeba 10-ti let, ale to jsou výjimky. Naopak zase hodně dlouho dospívají a tělesný vývoj končí mezi 2-3rokem. Takže když to shrnu, do 2 let máš štěně a od 6 let máš starého psa…….

Povaha a výchova dogy

Doga má být klidné zvíře, vědomé si své síly a převahy, ale není to pes pro každého. Doga se necvičí, doga se vychovává, na nátlakové metody výcviku se u dogy může zapomenout, výcvik ala německý ovčák by jí zničil! Dogy musí mít ze svého pán PŘIROZENÝ respekt a ten holt někdo má a někdo ne. (netvrdím, že ho nemáš Ty). Majitel dogy musí být vyrovnaná a disciplinovaná osoba a nesmí mít ani náznak potřeby cokoli  si „nadvládou“ nad tak velkým psem dokazovat, cokoli si jeho vlastnictvím kompenzovat. Vlastnictví takového psa je o vzájemném respektu, pes musí pána respektovat protože chce a ne že musí, protože se ho bojí.   Strach vede u tak velkého psa k tomu, že to pes jednoho krásného dne prostě vrátí……

Potřeba pohybu

Teta mojí kamarádky dogu měla. Denně s ní nachodila min. 10 km, protože takto velký dospělý pes potřebuje hodně času na pohyb, aby se mu rozhýbala střeva. Malí, akční psi zase tolik času nepotřebují, ale rozvážná doga ano. Takže denně  minimálně hodina chůze ráno, hodina (spíš dvě) chůze večer…  Když půjdu já se svýma teriérkama na pole, tak zatímco já ujdu 5km, oni nalítají 10. Doga lítat nebude, doga chodí a pán s ní….
U mladého psa se naopak pohyb musí dávkovat postupně po kratších vycházkách, aby nedošlo k přetížení pohybového aparátu…..   Máš na to čas a hlavně chuť?

Změna životního rytmu

Vlastnictví psa Ti naprosto změní denní režim, ráno vstáváš o hodinu dřív, venčíš, krmíš, pak mažeš do práce, pokud si tam psa nemůžeš brát sebou. Některé firmy to povolují, u dogy ovšem pochybuji, to bych nedovolila ani já. Pak jedeš domů v poledne místo oběda a venčíš. Po práci opět mažeš hned domů za psem a jdeš s ním na hodinu nebo déle ven, jedeš s ním na cvičák atd.. .  Protože ho nechceš nechat doma samotného, když tam byl celý den, tak nemůžeš být každý večer pryč. A věř, s tak velkým psem, Tě do moc restaurací nebo hospůdek dneska nepustí. Já Tě nestraším, tak to je, když má člověk psa a chce aby mu bylo fajn.

Společenské aspekty života s velkým psem

Co až si najdeš partnerku a budete chtít založit rodinu? Jsi schopný odolat nátlaku okolí až Ti budou říkat, že musíš kvůli dítěti dát psa pryč? Je samozřejmě hloupost dávat psa pryč kvůli dítěti, znám spoustu lidí, kteří mají děti a psi, ale většina nepejskařů si myslí, že to nejde. Je to náročné, ale jde to. 

Doga je sice velký pes, ale není to pes tzv. na ven, na zahradu a už vůbec ne do kotce. Doga potřebuje být s majitelem v bytě, ale měla by mít v bytě dost prostoru. Máš ho? 

Společnost je díky nekázni některých pejskařů a hlavně masáži medíí dnes v dost proti psí náladě. Jsi připraven na to, že se na tebe budou lidi dívat jako na asociála, že máš velkého psa? Že ti třeba budou i nadávat? Že ho budeš muset na veřejnosti mít na vodítku a třeba i s náhubkem? Ale protože pes se taky musí proběhnout a projít volně, tak jak on potřebuje, budeš s ním muset chodit do přírody. Máš kam?

Dále manipulace s tak velkým psem, jeho přeprava, to taky není žádná legrace. Je třeba se zamyslet, kdo by psa hlídal, když budeš chtít jet  na dovolenou, nebo služební cestu? 

Co budeš dělat když dostaneš v budoucnu nabídku zajímavé práce, ale nebudeš u ní mít čas na psa? Odmítneš ji kvůli psovi?

Co dodat?

Takže Kubo, tohle všechno je třeba promyslet, než se definitivně rozhodneš pro koupi psa v podstatě jakéhokoli, nejen dogy….. Mít psa je super, ale je to taky velká odpovědnost. Pokud se rozhodneš si psa opravdu pořídit, budu moc ráda když mi napíšeš, proč chceš mít psa, co od něj očekáváš, možná spolu najdeme plemeno ne tak náročné, jako je doga… Dogu Ti Kubo fakt doporučit nemůžu.

Měj se hezky

Monika


Autor článku: Monika Merklová      Ilustrační fota: redakce         © 2008 VETCENTRUM Duchek s.r.o.


 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Fanynka
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651