NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Boxer - nádory na dásni
Jiří Kročák
19.9.2006 
Máme osmiletého boxera, na dásni se mu objevily boule - nádorky. U konečníku se objevily boule, na pohmat je to ale jakoby volná kůže. Anální žlázky to nejsou. Nejedná se o kýlu? Je možný operativní zákrok?  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
26.9.2006 
Dobrý den, pane Jiří,
ve svém dotazu jste se dotl hned několika problémů. Budu se snažit Vám stručně odpovědět na možnosti léčby. Na chirurgický zákrok se můžete u nás objednat, předem je nutné vyšetření.

1.Řešení nádorků dásní závisí na typu novotvaru (zhoubné - nezhoubné). Jejich odlišení je možné pomocí cytologie novotvaru a vzorek regionálních lymfatických uzlin. Ke stanovení prognózy a následné léčby je někdy nutná biopsie. Léčba je pak medikamentózní nebo radikální - chirurgická.

2.Boule u konečníku mohou znamenat nádorové postižení perianálních žláz lokalizovaných v okolí konečníku. Nejčastějším typem perianálních novotvarů jsou nezhoubné adenomy, až 80%. Patří ke třem nejčastějším novotvarům u psů samčího pohlaví, ojedinělý výskyt je i u fen. Jsou závislé na pohlavních hormonech a proto se vždy současně při ošetření dělá rutinní kastrace psa. U většiny postižených pacientů se současně totiž vyskytuje také nádor intersticiálních buněk varlat. V případě adenokarcinomů, tyto jsou nezávislé na pohlavních hormonech, vyznačuíjí se nízkým stupněm malignity a metastázují nejčastěji do regionálních lymfatických uzlin. Doporučuje se stanovení hladiny vápníku v krvi, protože tyto nádorky zvyšují jeho hladinu v krvi.

3.Perianální kýlu by jste poznali podle problému s vykalováním, případně močením, tito pacienti často trpí zácpou. Domnívám se, že kýlu nemá.

Bylo by nejlepší dohodnout u nás termín vyšetření, abychom Vám mohli lépe poradit s problémy Vašeho boxera, s pozdravem MVDr. Marek Galbinec  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Kimík pózuje
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651