NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Kocourek a kočičí WC
Anna Horáková
7.8.2007 
Dobrý den, máme kocourka a kočičku, oba roční, jen domácí. Kocourek chodí často kakat na podlahu, místo do kočičího WC. Koupili jsme druhé WC, zkusili jiné značky kočkolitu, často ho vyměňujeme (což už je finančně neúnosné)a nic nepomáhá. Přitom naučený na WC byl, když jsme si ho brali od jeho nálezkyně. Máme ho půl roku. Už nás nic nenapadá. Nevíte, čím to může být a jak to řešit? Děkuji mnohokrát.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Jitka Veselá
9.8.2007 
Dobrý den,
zjistit příčinu nežádoucího kálení je poměrně složité a je nutné znát rozsáhlou anamnézu (informace týkající se chování kocourka a podmínek, ve kterých žije). Pokud kočka kálí mimo toaletu delší dobu, je odnaučení tohoto chování složitější. Je třeba trpělivost a řada účelových opatření. Některá z nich jste již zkoušeli (časté čištění toalety, změna substrátu, jiná toaleta). Hlavně se vyvarujte trestání, odnášení kočky na toaletu a násilné držení - to může její averzi ještě zvětšit. Změna prostředí musí být tak radikální, aby se kočka sama rozhodla raději používat toaletu. Většinou k tomu nestačí jedna metoda, ale kombinace několika různých opatření a modifikace podle toho, jak kočka reaguje.
Je potřeba:
- důkladně očistit místa, kde kálel
- zabránit v přístupu k těmto místům ( zavřít místnost, postavit tam nábytek, dřevěnou desku, ... )
- často čistit toaletu, zřídit větší počet toalet, používat různé substráty ( zkusit i písek, piliny, papírovou drť,.. )
- umístit toaletu na místo, kde kálí
- zavřít kočku na několik týdnů do omezeného prostoru, kde jí nabídnete několik druhů toalet a pouštět ji z něj pouze pod bedlivým dohledem
- krajním řešením je zavřít kočku do velké klece celé vystlané substrátem, kdy kočce nezbyde než kálet do podestýlky, postupně se dá do klece pelíšek a substrát se shrne do toalety a vyměšuje-li pravidelně v toaletě, lze ji pod dozorem vypouštět ven
- je potřeba věnovat kočce zvýšenou pozornost a péči, aby po sociální stránce nestrádala.
Doporučuji Vám kontaktovat odborníka na problémové chování - etologa, neboť pouze striktní dodržování stanoveného postupu, pravidelné vyhodnocování úspěšnosti a na jeho základě modifikace metod vedou k trvalému úspěchu. Podpůrnou metodou, kterou nabízí naše nemocnice je léčba Bachovými esencemi, o kterých se dočtete v sekci Domácí lékař.
S pozdravem MVDr. J. Veselá 
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Roník v akci
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651