NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Kůže/srst labradora a dovolená u moře
Lenka Schillerová
11.3.2008 
Dobrý den, můj dotaz je rozsáhlejší, ale většina ho spadá právě do této sekce. Máme hnědého 10měsíčního labradora. 1) Oči - má zarudlé oči, téměř stále povislá dolní víčka. Veterináři tvrdí, že je to autoimunitní reakce - přemnožení bílých krvinek, předráždění 3. víčka. Nyní téměř bez výtoku z oka, jen něco málo přes den odstraňujeme z vnitřního koutku očí. Nicméně vždy nasazována mast Polyspectran (antibiot. - kortik.), která ale nepomohla. V této chvíli dostává několikrát denně pár kapek borové vody a na noc vymyjeme oko a okolí přípravkem Ophtho-Lavas a poté, co nám došla mastička Bepanthen (v Německu, předpokládám, že účinná látka je zklidňující prov. B5), jsme týden počkali a teď aplikujeme Opthalmo-Septonex. Nelíbilo se nám, že tu veterináři v Německu tvrdí, že budou oči v dospělosti, až pes vyroste (upraví se poměr lebky/hlavy a kůže) v pořádku, ale přesto dokonce navrhli operativní vyškrábnutí čehosi...Co poradíte? 2) První tři týdny v srpnu strávíme ve Španělsku u moře. Cestujeme prostorným karavanem, ubytování bude ve vile s bazénem, tím chci jen uvést podmínky, protože klima bude určitě horké. Jak psa co nejlépe ochránit před následky horka a koupání ve moři i sladké vodě, řádně osprchujeme od soli, ve vodě ale bude denně, jak ošetřit tlapy, uši, oči, srst, ochránit kůži? V potaz i sluneční záření? Děkuji za radu a omlouvám se za rozsáhlost.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověd na dotaz
MVDr. Iva Librová ,MVDr. Barbara Lenská
18.3.2008 
Dobrý den,
pokud Váš pes není alergický, postačí po každé koupeli v moři osprchování sladkou vodou. Mnoho klientů uvádí blahodárné účinky mořské vody na srst i kůži. Pokud má pes světlý čumák aplikujte krém na opalování.
S pozdravem MVDr.Librová
Dobrý den,
u 10 měsíčního štěněte labradora se ektropium (povislé spodní víčko) opravdu s největší pravděpodobností v dospělosti srovná. Závisí samozřejmě na rozsahu ektropia. Proto bych, být Vámi, počkala do minimálně 18 měsíců věku, kdy hlava už bude mít proporce dospělého zvířete. POkud v té době bude ektropium přetrvávat, je chirurgická korekce indikována. Nevím přesně, co kolegové chtějí odstraňovat, ale domnívám se, že pokud mluvili o imunitní reakci, myslí odstranění folikulů (ostrůvky lymfatické tkáně) na vnitřní straně třetího víčka. Tento zákrok bych Vám nedoporučovala, protože u mladého zvířete, které se stále setkává s novými antigeny, je reakce imunitní tkáně běžná (při této reakci dochází ke zduření folikulů a tím k výtoku z oka). Pokud je dráždění výrazné, je vhodné oko lokálně přeléčit, protože s dospělostí se stav srovná. Doporučila bych Vám, abyste po každé vycházce oko důkladně vypláchla např. Ophtalem nebo jinými čistícími kapkami, určenými k aplikaci do očí.
MVDr. Barbara Lenská 
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Yessica
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651