NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Kastrace kocourka
Markéta Němečková
30.1.2008 
Dobrý den, příští týden bude našemu kocourkovi 8 měsíců, rozhodli jsme se, ze bychom ho dali kastrovat týž týden kastrovat. Nevšimla jsem si, že by začal značkovat, jestli ano, tak chodí na svoje WC. Ale táhne ho to často ven, stoupne si vždycky před dveře na balkón a tak divně mňouká, balón máme zasklený, tak ho na chvilku každý den pouštíme. Není ještě na kastrování moc malý nebo už bychom ho mohli dát vykastrovat? Děkuji.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
5.2.2008 
Dobrý den.
Cituji za našeho článku v sekci Domácí lékař:

Vhodný věk ke kastraci

Zákrok lze provést prakticky kdykoli od třetího měsíce věku, doporučujeme však až dobu kolem jednoho roku z důvodu dokončení somatického (tělesného) i psychického vývoje. Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně, zachovávají si juvenilní (dětský) vzhled, tzn. nelze rozeznat, jedná–li se o kočku či kocoura dle vnějšího vzhledu. Součástí nedospělého tělesného stavu, který přetrvá, je pak menší penis a s tím související úzká močová trubice, která je příčinou zvýšeného rizika ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku (především v kombinaci s dalšími faktory jako je obezita, málo pohybu). Nutno však poznamenat, že onemocnění dolních močových cest řešíme velmi často i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku. Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je kocoura kastrovat, jakmile začne značkovat. Naopak kastrování kocoura v pozdějším věku nemusí mít požadovaný efekt, neboť některé chování se stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit.

V osmi měsících věku se kocourci obvykle kastrují. Podle popisovaných projevů je spíš otázkou dnů, kdy začne kocourek i značkovat.
S pozdravem za redakci Daniela Duchková  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Miu(pampeliška)
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651