NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Potkánek pododermatitis
Lenka
2.1.2007 
Dobrý den, obracím se na Vás s velikou prosbou o pomoc pro mého potkaního kluka, kterému je 1 rok a má vředovou pododermatitidu. Trápíme se s chorobou už 2-3 měsíce a už si nevím rady ke kterému veterináři bych měla zajít. Tady u nás jsem byla u několika veterinářů, avšak problém s nožičkama se nevyřešil. Dostali jsem Betadine na čištění, dostával i ATB-Baytril, nikdo si s tím neví rady. Nic na to nezabírá. Dozvěděla jsem se přes internet, že jste šikovnej tým lékařů pro zvířátka, zvláště pak p. doktorka Mikulcová, která je moc šikovná zvláště přes potkany. Proto se na Vás obracím o pomoc či radu. Já mu čistím rány Betadinem a koupu mu nožičky v odvaru bylinek ze šalvěje, řepíku a heřmánku. Vždycky tak pár dní se zdá, že to usychá a hojí se, ale pak je den, kdy to opět mokvá a zvětšuje se to. Hnis už tam nemá, ale pořád je to jakoby mokré - mokvavé, pak to zase zaschne a pořád dokola. Prosím Vás o pomoc či radu. Posílám v příloze foto nožiček. Moc moc děkuji za radu. S pozdravem Lenka Savčicová, Ostrov. Pokud by bylo třeba , přijeli bychom osobně se ukázat. Děkuji za odpověď.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
2.1.2007 
Dobrý den,
pododermatitida je častá u obézních zvířat (potkanů, morčat a činčil) nebo u zvířat chovaných na drsné, hrubé podložce.
Po ulceraci často dochází k sekundární infekci zejména stafylokokové (Stafylococcus aureus). Infekce, pokud se neléčí, se může dostat přes měkké tkáně až postupně do kostí. Léčba zahrnuje antibiotickou terapii. Baytril je správná volba, nicméně ve Vašem případě bych doporučila podávání po dobu min. 2-3 týdnů ve frekvenci 2x/den. Někdy je nutný chirurgický zákrok, který spočívá v odstranění nekrotických částí a hnisu. Doporučují se též laváže v dezinfekčních roztocích (Betadine, hypermangan apod.). Někdy bývá nezbytná bandáž.
Podmínkou úspěšné léčby je dieta (pokud se jedná o obéznějšího jedince) a měkká podestýlka. Prevencí je měkké, suché prostředí. Pododermatitda je bohužel onemocnění s opatrnou prognózou. U Vás bych možná navíc doporučila mast s obsahem enzymů a vitamínů, které napomáhají v odbourávání poškozené tkáně a buněk, přičemž zdravá tkáň je chráněna antienzymy.
Hezký den přeje MVDr. Petra Mikulcová

(Dotaz převtat z emailu nemocnice@vet-centrum.cz.)  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
sindinka
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651