NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Diabetes
Jana
12.3.2007 
Dobry den, rada bych se na Vas obratila s dvema dotazy. Mam 13ti letou fenku krizence tibet.teriera. Asi v prubehu 4 mesicu velmi zhubla, i kdyz ma chut k jidku, jedla by porad... Rano dostava varenou ryzi, nebo testoviny, s kurecim masem, zeleninou... granule bohuzel odmita, po nekolika neuspesnych pokusech jsem to vzdala. Pote dostane inzulin 19 jednotek, pri vaze cca 7kg. Odpoledne granule prijima bez problemu, krmim Purima Pro Plan pro psi do 10kg. Zkousela jsem prejit na granule pro diabetiky, ale take bezuspesne. Odcervena je. Muze byt pricinou hubnuti stari, nebo nemoc...? Jinak je vesela, beha, je aktivni. Dale bych se chtela zeptat na sedy zakal. Moje fenka je slepa, byly jsme na vysetreni oci, ale pristup pana veterinare mne zaskocil, a byla jsem s provedenim vysetreni nespokojena. Je mozne u tak stareho psa oci operovat, popripade jak vychazi operace financne, a jak velka rizika jsou spojena s narkozou. Chtela bych sve fence zbytek zivota co nejvice zkvalitnit. Dekuji za vasi odpoved. Jana J.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
13.3.2007 
Dobrý den,
dávka inzulínu, kterou popisujete, je více než dvojnásobná, než je obvyklé u psa této hmotnosti. Záleží také na tom, jaké stříkačky používáte, pokud 40ti jednotkové, tak je dávka příliš vysoká, pokud 100 jednotkové, může být adekvátní, ale v tom případě se nejedná o 19 jednotek inzulinu, ale 19 dílků na stříkačce. Pokud Váš pes stále hubne, může se samozřejmě jednat o jinou souběžně probíhající chorobu (např. nádorové onemocnění), ale přesto bych vzhledem k jinak vysoké žravosti rozhodně doporučila kontrolní odběr krve na hladinu glukózy v krvi. Ideální je provést ho ráno na lačno před aplikací inzulínu, pak za 8 hodin po aplikaci a případně ještě za další 4 hodiny. Co se týče diety, je opravdu nejlepší podávat komerční vybalancovaná krmiva určená diabetikům. Mají vysoký obsah vlákniny a způsobují malé kolísání krevního cukru. Můžete je také vyzkoušet v konzervách, pokud nechce granule. Je důležité dodržovat krmný režim, krmit dvakrát denně po 12 hodinách, vždy stejnou dávku krmení. U vařené stravy je těžké dodržet stále stejnou dávku i složení.
Zákal čočky, souvisí zřejmě právě s diabetem. Na základě celkového vyšetření pacienta (vyšetření celkového zdravotního stavu, krve, apod.) kvůli narkóze a na základě speciálního očního vyšetření (mmj. posouzení stupně zralosti katarakty ) se určí, je-li pacinet pro tuto operaci vhodný. V naší nemocnici se provádí tzv. extrakapsulární extrakce oční čočky metodou fakoemulzifikace. Operace včetně předoperačního očního vyšetření provádí paní doktorka Lenská. Cena se pohybuje okolo 11 až 13 tisíc za jedno oko, podle toho, jestli se aplikuje umělá oční čočka. V případě zájmu o osobní konzultaci či operaci se můžete objednat v recepci nemocnice na tel. 251 511 651.
Hezký den, MVDr. Pavla Hyclová  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Gucci, panicek, Jack
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651