NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Parvovirosa v chovu
lenka
13.9.2007 
U mého štěněte byla zjištěna po úhynu parvoviroza,druhé štěně je zatím na infúzích, třetí štěně je bez jakýchkoli změn, veselé, žravé a bez průjmu. Všechny fenky - 14ti letá, 8letá, dvě 4leté, dvě dvouleté, roční a 7-mi měsíční,jsou pravidelně očkované,přesto doporučil vet, lékař přeočkovat další vakcínou. Bohužel jedna 4letá má pod sebou týdenní štěňata a dvouletá je březí ve druhé polovině březosti. Zajímalo by mne, jak předejít úhynu těchto štěňat a jak dezinfikovat byt -všichni se mnou žijí doma. Co udělat pro to,abych nenakazila psy mých kamarádek - mám kolem sebe hodně známých z řad pejskařů. Po jaké době budu moci opět odchovat štěňátka a jak se bránit virům do budoucna. Pejsky venku nenechávám nic žrát ani pít s kalužin, ale na procházky chodíme, cestují se mnou i autem. Rovněž návštěvám při výběru štěněte jsem se nebránila, i když nenaočkovaná štěňátka nenechám hladit, smečka se s každým příchozím vítá. Mám je raděj od návštěv izolovat. Je vůbec nějaká šance, že se viru zbavím a pokud ano, jak zabránit dalšímu /i jinému/ virovému onemocnění, když očkování je samozřejmostí?? Pokud štěňátko přežije, za jak dlouho ho budu moci někomu prodat, aby si případně nedonesl domů virus mezi jiné pejsky??Nebo musím hledat nového majitele, který doma jiného psa nemá?? Nerada bych něco zanedbala, popřípadě šířila virus dál.Je možné, že přenašečem je dospšlá fena NO kterou jsem rodičům dovezla z útulku? Je veselá, zdravá i očkovaná. Moc děkuji za odpověď, jakákoli informace včetně odpovědi na mé dotazy mi pomůže. Děkuji Lenka  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Jitka Veselá
21.9.2007 
Dobrý den,
původce onemocnění je velmi odolný virus, v prostředí značně rozšířený a s možností nepřímého přenosu.

Zvláště při chovu tolika psů v jednom bytě jsou preventivní opatření včetně vhodné vakcinace velice důležitá. Doporučuje se eliminovat stresové faktory, dietetické chyby, pravidelně provádět odčervování, odstraňovat psí trus, karanténa nově získaných zvířat, izolace nemocných, pravidelná dezinfekce, koupání psů, používání dezinfekčních rohoží. Účinný proti parvoviru je chlornan sodný v ředění 1:30 (př. Savo).

Staří psi, kteří jsou pohromadě s vnímavými štěňaty, musí být vakcinováni živými vakcínami (většina vakcín u nás). Vakcinace chovných fen 2 týdny před krytím atenuovanou vakcínou vede k delší perzistenci kolostrálních protilátek u štěňat a odsunutí možné infekce do pozdějšího věku (k tzv. imunitnímu oknu, kdy interferují tyto protilátky s vakcinačním virem, dochází později, což je žádoucí vzhledem k vysoké morbiditě a mortalitě u nejmladších štěňat). Feny je možno vakcinovat i ve druhé polovině březosti inaktivovanou vakcínou 2x v odstupu 3-4 týdnů. Vakcinace u štěňat by měla být ve Vašem případě zahájena od 6.týdne (nebyla-li provedena vakcinace fen před krytím či v době březosti). Štěňata jsou po porodu chráněna protilátkami, které získavají od matky prostřednictvím kolostra. Předpokladem je tedy jeho přijmutí v dostatečném množství.

Díky fenoménu "imunitního okna" jsou štěňata i navzdory správné vakcinaci vystavena riziku infekce. Kritické období je obvykle mezi 6. až 12. týdnem věku.
Virus je nemocnými zvířaty vylučován trusem, slinami, zvratky i močí. Exkrece perzistuje 2-3 týdny po infekci. Při nedostatěčné hygieně může virus přetrvávat až 4 měsíce na kůži a ve znečištěné srsti.
S pozdravem MVDr. J. Veselá 
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Oskarovy 1. narozeniny
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651