NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Boxer - neurologické deficity a průjem po ATB
Jiří
20.7.2007 
Díky za informace a pohled na nemoc mého pejska. Po velmi akutním včerejším večeru, kdy měl opravdu nesnesitelné bolesti a mohl relativně, se snesitelnou bolestí jen stát a poté únavou padal a bolest ho vždy donutila vstát. Po aplikaci analgetik, kortikoidů a diazepamu usnul a ráno byl v mnohem lepším stavu. Synulox zabírá a infekce ustupuje a celkově se zlepšuje, teplota dnes nepřesáhla 38,3 a drží se již 12hodin na +-38C. Také se výrazně snížila bolestivost a zlepšila hybnost krku. Jen mě trápí průjem již byl cca 4 na potřebě a stolice je řídká a na konci je v ní krev. Vše jsem konzultoval se svým veterinářem a ten doporučil pokračovat v CCL konzervách, já ještě vzal Probiotikum a dietní granule. Je opravdu dostatečná léčba jen tímto opatřením beo je třeba podat metromidazol? Navíc když bude nutné v léčbě ATB pokračovat dlouhodobě. Další má otázka je na jistý pohybový deficit, na stejné straně, kde má hmatnou rezistenci na krku. Jendá se o napadání a otáčení se na slabší stranu, je to kolísavé, zcela jistě důsledek zánětu a tlaku na míchu (co vím tak u lidí probíhá tr. spinothalamicus laterálně a vl. pro sakrální segmenty nejpovrchověji, netuším zda to samé platí pro pejska, on má dle mé logiky analogicky slabší zadní nohu). Jaký je váš názor na reverzibilitu po zaléčení záňetu? Předem díky za čas. S pozdravem, Jiří  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Lukáš Duchek
22.7.2007 
Dobrý den.
Popravdě řečeno mi připadá ne zcela správné konzultovat stav pacienta bez znalosti RTG snímků a neurologického vyšetření a hodnotit postup ošetřujícího lékaře bez možnosti konzultace s ním. Tímto způsobem proto odpovím naposledy a to podle mého dojmu z celého případu.
Podle Vašeho dotazu dostal pes kortikoidy, což považuji v případě, že jde opravdu o bakteriální discospondylitis za rizikové, zejména pokud by se jednalo o opakovanou aplikaci. Popisované zlepšení může být bohužel také důsledkem jejich aplikace a stav by se mohl po snížení hladiny kortikoidů ještě výrazněji zhoršit. Píšete, že infekce ustupuje, ale to rozhodně nelze tvrdit, kortikoidy totiž bez ohledu na příčinu silně tlumí projevy zánětu. Po jejich aplikaci je navíc velice komplikované zhodnotit stav zánětlivého onemocnění i podle krevního obrazu. Abych nezabíhal do podrobností-co bych doporučil. Nejdříve je nutné mít naprostou jistotu v diagnóze. Ideální by bylo kontrastní vyšetření páteřního kanálu nebo CT či MRI, všechny metody se bohužel nedají bez anestezie u psa provést, proto je třeba se vzhledem ke stavu pacienta spolehnout na prosté RTG vyšetření. Doporučuji se pokud možno vyvarovat dalších aplikací kortikoidů, snižují obranyschopnost a komplikují posouzení vývoje choroby. O vhodné době podávání ATB jsem již psal, co se týče vhodného typu ATB, klindamycin nebyl účinný, není širokospektrý, ačkoli dobře proniká do kostí. Potencovaný amoxicillin účinkoval dobře, neproniká však dobře do kostí, proto je vysoké riziko recidivy po jeho vysazení. Doporučuji proto nasadit k potencovanému amoxicillinu další vhodné ATB pronikající dobře do kostí, např. enrofloxacin v dávce 5 mg/kg po 12 h nebo doxycyklin v obvyklém dávkování. Co se týče průjmu , může být důsledkem podávání ATB nebo také kortikoidů, podle mého metronidazol není zatím nutný. Co se týče neurologických deficitů, zpravidla se objevují nejdříve na pánevních končetinách, při dalším rozvoji i na hrudních, horší stav na jedné straně (lateralizace) je častá a vychází z nesymetrické komprese páteřního kanálu. Vratnost procesu, případně možnost vzniku trvalých následků je obtížné hodnotit i pokud bych znal přesně neurologický stav pacienta, včetně kontrastních RTG snímků kanálu, proto je taková věc na základě popisu zcela nemožná.
S pozdravem MVDr. Lukáš Duchek  
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Nerušit!Charlie spinká...
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651