NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

Problémy s vejci u suchozemské želvičky
Liana Jíchová
3.12.2006 
Vážená paní doktorko,před několika dny mi zemřela suchozemská želvička.Velmi těžko se smiřuji s její ztrátou.Měli jsme tři suchozemské želvičky.Máme je moc rádi.Jsou milé,velmi vnímavé a moc jsme si na ně zvykli.Neubránila jsem se pocitu,že právě na tu,o kterou jsme přišli,jsem víc trpěla.Ty dvě želvičky,které nám zbyli/naštěstí/ mají úplně jinou povahu.Jsou živější,dokážou se nějak víc prosazovat.Ta,která nám zemřela měla velmi přátelskou a mírnou povahu. Před dvěma lety se této želvičce utvořila tři velká vejce/bez oplození/,která byla dlouhá 5 cm,želvička byla stará asi 12 let.Tehdy jsme na to přišli,protože přestala jíst,byla apatická a stále tlačila.Bylo to v létě,kdy jindy byla čilá.Paní doktorka jí aplikovala injekce,které pomohly vejce dostat ven,dále vitamíny a výživu.Trvalo to déle,ale postupně vejce snesla.Nyní byla zazimovaná,proto jsme na to bohužel nepřišli.Nejdřív z ní vyšla tekutina/zřejmě prasklé vejce/,i to samé se stalo před dvěma lety.Smrt následovala velmi brzy.Nechali jsme ji mrtvou zrentgenovat a přítomnost vaje c se potvrdila.Byly dvě,to jedno prasklo a byly zase stejně velké jako tehdy.Myslíme si,že mohla dostat otravu,nebo snad mít i jinou nemoc,která s tím nesouvisela,ale moc nás to trápí.Říkáme si,kdyby nezimovala,na nějaké potíže bychom určitě přišli.Prosím Vás o názor na tuto smutnou situaci. Ještě bych se chtěla zeptat.Píše se,že se želvy nemusí zazimovávat,či když nejsou zcela v pořádku,nebo příliš mladé.Naše dvě želvičky jsou dospělé - 8 a 14 let.Každý rok na konci léta,někdy v průběhu září samy přijímají méně potravy a více spí.Je možné,že si již samy říkají o zimní spánek?Je tedy rozhodně nutné v tomto případě zazimovat?Musím říci,že mám vždy ze zimního spánku obavu,aby se probudili.Hodně želviček zimní spánek nepřežili a nyní jsme o želvičku v zimním spánku přišli,o to více ještě mám strach.Příliš jsme na ně upnutí. Ještě bych měla,prosím,poslední dotaz.Vím,že existuje možnost chirurgického zákroku a možné kastrace u těchto problémů.Jak hodně je tento zákrok úspěšný a do jaké míry má želvička po operaci omezení v životě?Vážím si velmi vaší práce a z těchto stránek je vidět,že jste maximálně odborná klinika na velmi vysoké úrovni.Držím Vám palce a velmi moc děkuji za zodpovězené dotazy.Liana Jíchová.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
8.12.2006 
Dobrý den,
zazimování je poměrně dlouhodobá záležitost. Již od konce léta byste měli želvě postupně snižovat teplotu prostředí, příjem potravy a pravidelně ji nechávat vyprazdňovat pomocí teplých koupelí. Zazimování je proces důležitý pouze pro dozrávání pohlavního aparátu, což je nezbytné z hlediska páření. Pokud tedy nechcete zvíře zařadit do chovu, není důvod želvy zazimovávat. Vyhnete se tak rizikům spojeným se špatným zazimováním. Zazimovávat se nesmí mladá a malá zvířata a zvířata ve špatném výživném či zdravotním stavu.
Na konci léta obvykle želvy snižují příjem potravy, pokud nebudete zazimovávat, udržujte dál normální denní dávky krmení a krmný režim. Jen je potřeba počítat se sníženým příjmem a zvýšenou spavostí. Ještě jednou zdůrazňuji, že zazimování je potřebné jen pro rozmnožování.
Co se týče Vašeho případu, tak pravděpodobně ve vejcovodu došlo k postupnému rozkladu vajíček a následně k pomnožení baktérií. Některé z nich produkují toxiny, které mohou poškozovat ledviny a ostatní orgány. Zvíře většinou hyne na následky sepse. Kastrace u těchto zvířat patří mezi časté zákroky zejména při zadržené snášce. Úspěšnost závisí na kondici a zdravotním stavu zvířete, použité anestézii a pooperační péči. Omezením je pak bolestivost po operaci, nechutenství trvající i několik dní po operaci, někdy zleněná peristaltika střev. Komplikacemi mohou být krvácení, mokvání a hnisání rány.
Hezký den přeje MVDr. Petra Mikulcová 
  Zpět  « Předchozí    Další » 
Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
kešu
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651