NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Záchovná a estetická stomatologie u psů a u koček

Nově nabízíme  záchovnou a estetickou stomatologii u psů a u koček. Nabízíme ošetření zubních kazů, zubů s odkrytou zubní dření, ošetření kořenových kanálků a leštění a bělení zubů.

Záchovná stomatologie u psů a u koček

Kliknutím zvětšteHlavním cílem záchovné stomatologie je zub postižený např. kazem nebo úrazem zachránit.

V případě lehčího poškození nezasahujícího nervový systém zubu lze takovéto defekty řešit výplní (plombou), k tomuto účelu používáme estetickou bílou (fotokompozitní) výplň .

Jestliže se jedná o poškození většího rozsahu zasahující nervový systém zubu, je nutná léčba kořenových kanálků (endodoncie), ve kterých se postižený nerv nachází.

 

Zubní kaz u psů

- mechanismus vzniku

Zubní kaz u psů je chorobou tvrdých zubních tkání. Pro vznik zubního kazu jsou potřebné dva předpoklady. Vnitřní - podmiňující, ke které řadíme špatný vývoj zubu, nedostatečný vývoj skloviny, poruchy metabolismu, poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí a další onemocnění. Z vnějších - vybavujících předpokladů jsou to přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, přítomnost zbytků krmiva, abrase (otěr) skloviny apod. Teorií o vzniku zubního kazu je několik. Příčin jeho vzniku je pravděpodobně více.

- výskyt a projevy

U psů se nevyskytuje zubní kaz často, pokud se ovšem objeví, jsou postiženy především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít k předčasné ztrátě zubů.

- ošetření

Zubní kaz je potřeba ošetřit odvrtáním poškozené části zubu, v případě obnažení zubní dřeně jejím ošetřením a překrytím výplňovým materiálem. K výplním používáme skloionomerní cement a fotokompozitní materiál, v různých odstínech bílé barvy. Pokud dojde z různých důvodu k poškození zubní dřeně (devitalizace, infekce), odstraní se narušená část resp. celá dřeň i z kořenového kanálku a vzniklý prostor se vyplní. Takto ošetřený zub je méně odolný vůči frakturám. Proto je lépe tomuto předcházet a už vznikající zubní kaz ošetřit.

Obrušování zubů

K obrušování zubů může docházet vlivem nesprávného skusu nebo v důsledku aportování a kousání kamenů a jiných tvrdých předmětů. Postupným obrušováním zubu vzniká riziko obnažení zubní dřeně a vzniku infekce. Proto aportování kamenů není vhodná zábava.

Mrtvý zub

Každý zdravý zub má uvnitř dutinu, ve které se nachází cévy a nervy, zubní dřeň. Jestliže je zub napadený hlubokým kazem, infekce se dostane z ložiska do blízkosti dřeně, vznikne zánět a dřeň odumírá. Takovému zubu říkáme mrtvý zub. Zub má šedou barvu, která nejde odstranit a má zvýšenou křehkost a lomivost. Takto postiženým zubem může infekce proniknout přes kořenový kanálek až do kosti obklopující zub a vznikne tzv. váček, který může propuknout v silně bolestivý zánět s otokem tváře. Mrtvý zub je potřeba endodonticky ošetřit, tzn. mechanicky a chemicky kořenový kanálek dezinfikovat a poté uzavřít v celé jeho délce endodontickou výplní.

Estetická stomatologie u psů a u koček

Leštění a bělení zubů

Kliknutím zvětšteNově nabízíme leštění a bělení zubů. Je to vhodný doplněk po odstranění zubního kamene a také lze využít jako součást přípravy na výstavu. Zákrok je prováděn stejně jako odstraňování zubního kamene v anestezii. Zuby tak získají řádově světlejší odstín a jsou tím odstraněny mikroskopické nerovnosti, které tvoří základ pro ulpívání zubního plaku a o několik měsíců se oddálí nezbytnost dalšího čištění zubů. Bělení a leštění má také částečný vliv na snížení zápachu z tlamy. Bělení jedlou sodou je naprosto bezpečné, nijak nepoškozuje zuby.

 

 


Autor článku MVDr. Romana Koblovská     © 2008 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Damijánek způsobně sedí u stolu
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651