NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Vady chrupu u psů

 

Kontrola vad chrupu u psů je důležitá nejen z chovatelského hlediska, kdy některé vady chrupu mohou být vylučujícími vadami zvířete z chovu, ale i z hlediska zdravotního, kdy špatně situovaný zub může:

 

  • zraňovat dutinu ústní
  • způsobovat nadměrné opotřebení protilehlých zubů
  • vytvářet lepší podmínky pro tvorbu zubního kamene a infekce
  • způsobovat problémy při příjmu potravy

 

Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek špatného skusu nebo přímo vady čelistí.

 

Nesprávný počet trvalých zubů

 

Polyodoncie, tzv. zdvojení zubů

 

je stav, kdy se v zubním oblouku nachází více zubů, než je pro daný druh fyziologické.

 

Polyodoncie pravá

 

Pokud z jednoho zubního základu vyrůstají zuby dva, jedná se o pravou polyodoncii. Jde pouze o záležitost kosmetickou, která nemá vliv ani na zdraví psa ani na jeho uchovnění. Nejčastěji se setkáváme se zdvojením P1. Je důležité nezaměnit zdvojení trvalých zubů za zadržení mléčných zubů, s čímž se často u chovatelské veřejnosti setkáváme. Z tohoto důvodu je lépe zdvojený trvalý chrup nechat zkontrolovat veterinářem.

 

Polyodoncie nepravá

Pokud přetrvává mléčný zub i po 7 měsících života, mluvíme o nepravé polyodoncii. K vytržení přetrvávajícího mléčného zubu přistupujeme dle správnosti prořezávání zubu trvalého. Je-li ve správné poloze, pak zub odstraníme až po úplném prořezání.

 

Oligodoncie, tzv. chudozubost

 

je stav, kdy se v zubním oblouku nachází méně zubů, než je pro daný druh fyziologické. Rozlišujeme nepravou a pravou, dle toho, zda zub je nebo není založen.

 

Oligodoncie pravá

 

je geneticky podmíněná aplázie trvalých zubů, jde o jejich úplnou absenci. Znamená to, že zub není v trvalé dentici vůbec založen. Vyskytuje se především u prvních třenových zubů (P1). Je to zřejmě důsledek šlechtění a domestikace. Aplázie - chybění P1 je ze zdravotního hlediska u psa téměř nepodstatná. Jsou chovatelské kluby, které tuto vadu respektují při uchovnění jedince, u jiných plemen tato vada znamená vyloučení jedince z chovu. Aplázií P1 trpí především plemena krátkolebá, což je způsobeno nedostatkem místa v čelisti. Nezřídka se však setkáváme s aplázií - chyběním P1 i u německého ovčáka, teriérů, dobrmanů, ohařů, ale i kokršpanělů. Aplázie jiných zubů než P1 je méně častá, např. u M3. Aplázie je stav, který se nedá řešit.

 

Oligodoncie nepravá

 

je způsobena retencí (zadržením) trvalého zubu. Zub je v dásni založen, pouze nedošlo k jeho prořezání na povrch dásně. Retence bývá podmíněna geneticky nebo traumaticky (úrazem). Při RTG vyšetření čelisti zjistíme, zda je zub založen a v jaké fázi prořezávání se nachází. Pokud je vrchol zubu těsně pod povrchem dásně, je možné jeho prořezávání usnadnit jemnou krouživou masáží dásně s tlakem na vrchol zubu. Pokud je však zub uložen hluboko v čelisti, je konzervativní léčba bez efektu. Možným řešením je operativní zákrok, který spočívá v naříznutí dásně nad neprořezaným zubem. Tento zákrok však nemá vždy požadovaný výsledek.


 

Posouzení, zda se při chybění zubu jedná o oligodoncii pravou či nepravou, lze provést pouze na základě rentgenologického vyšetření.  Úplnou ztrátu zubu úrazem lze rentgenem prokázat zhruba do 1 měsíce po úrazu.

 

Typy skusu u psů a vady skusu

 

Rozeznáváme pět základních typů skusů:

 

Nůžkový skus

 

U většiny plemen je standartním a žádoucím skusem skus nůžkový, kdy řezáky spodní čelisti těsně přiléhají za řezáky horní čelist.

 

 

 

 

 

Klešťový skus

 

 

Pokud na sebe hrany řezáků přímo nasedají, jedná se o skus klešťový. Ten vede k předčasnému obroušení a poškození řezáků. Klešťový skus lze pomocí ortodontických metod (rovnátek) převést na nůžkový.

 

 

 

 

Předkus

 

Předkus je stav, kdy je spodní čelist delší než čelist horní. Např. u boxerů je tento skus běžný. U nežádoucího výrazného podkusu je jediným řešením chirurgická terapie spodní čelisti.

 

 

 

Podkus

 

Podkus je opačný stav, kdy je spodní čelist kratší než horní. Mírný podkus je spíše kosmetickou záležitostí. Pokud zvíře může normálně přijímat potravu a tekutiny, není třeba tento stav řešit. U podkusů několik centimetů velkých je na zvážení řešení chirurgickým zákrokem na spodní čelisti.

 

 

 

Nepravidelný skus

Nepravidelným skusem označujeme ostatní vady skusu, např. kombinací podkusu a předkusu - křížový skus, nepravidelný skus při zkřivené čelisti, ostatní chybné postavení zubů.

 

 

 

Ortodoncie - „Psí rovnátka“

 

Stejně jako u lidí, i u psů lze některé vady a nepravidelnosti v postavení zubů korigovat rovnátky.

 

Dělá se tak ze zdravotních důvodů v případech, kdy špatné postavení zubů způsobuje zvířeti bolest,  zraňuje sliznici dutiny ústní, vede k předčasnému opotřebení zubů, způsobuje problémy při přijmu potravy. Ne všechny vady lze napravit. Záleží na typu vady, na příčině, zda se jedná o anomálii zubu samotného, či důsledek  špatného skusu nebo přímo vady čelistí. 

 

Druhy ortodontických aparátů

 

Ortodontických aparátů je celá řada.

 

Používají se šikmé plošky upevněné na opačné čelisti proti zubu nebo zubům korigovaným, které se při dokousnutí dostávají po plošce do správné polohy. Dále jsou to různé modifikace plošky s otáčecím šroubem, který při každodenním přitahování závitu zuby přibližuje, či odtlačuje. V neposlední řadě jsou to gumové řetízky nebo nitě k přitahování zubu k zubu druhému.

 

Aplikace rovnátek

 

Pro aplikaci rovnátek jsou obvykle potřeba 3 narkózy zvířete.

 

  • první pro sejmutí otisků zubních oblouků, které jsou zaslány do zubní laboratoře, kde podle nich zhotoví rovnátka
  • druhá narkóza pro fixaci rovnátek v dutině ústní
  • třetí pro vyjmutí

Aparát je ponecháván v tlamě do korekce zubu do správné pozice a pak minimálně ještě jednou takovou dobu pro stabilizaci pozice. Je potřeba, aby majitelé dodržovali každodenní hygienu dutiny ústní s rovnátky. V případě plošek se šrouby otáčeli každý den závitem dle instrukcí a aby zvířeti nedovolili kousat klády, kameny a další předměty, které by vše zničili.


 

Autor článku MVDr. Romana Koblovská     © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 


 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651