NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Zadržené mléčné zuby

Mléčný i trvalý chrup je založen v čelistech psa již při narození.


Mechanismus výměny mléčných zubů 

Trvalý zub při svém prořezávání vyrůstá v místě zubu mléčného. Svým růstem tlačí uvnitř dásně na kořen zubu mléčného a zavírá kořenový kanálek, čímž zastavuje jeho výživu a usnadňuje jeho pozdější uvolnění.

Pokud však dojde k situaci, že trvalý zub při svém růstu v dásni nenasedá na kořen zubu mléčného a vychýlí se ze směru růstu, roste podél zubu mléčného nebo jinak ve špatném směru. Kořen mléčného zubu není narušen, zub trvalý vyrůstá v jiné pozici, než je žádoucí a dochází k tzv. zadržení mléčného zubu. Tato situace je nejčastější a nejproblematičtější u špičáků (C).


Kdy vytrhnout zadržený mléčný zub a proč


Zadržení mléčného zubu řešíme extrakcí po 7 měsíci věku. Pokud však se  trvalý zub neprořezává ve správném směru, přistupujeme k extrakci dříve, něž je trvalý zub zcela prořezán. Ten se rychle posune na uvolněné místo.

    
Problém zadrženého mléčného zubu však není pouze kosmetický. Ve vzniklém mezizubním prostoru, který je mnohem užší něž u normální dentice, zůstávají především zbytky potravy. Ty pak zapříčiňují mnohem rychlejší vznik zubního kamene, který je velkým problémem. Špatná pozice trvalého zubu může také způsobovat problematický skus a bolestivost při přijímání potravy.

Většina extrakcí se provádí v celkové anestézii, neboť je nutné nejprve uvolnit kořen zadrženého zubu, který např. u špičáků mívá stejně velký kořen jako korunku. Pokud je však kořen mléčného zubu předchozím růstem trvalého zubu narušen, může jít i o velmi jednoduchý úkon.


Plemena s problematickou výměnou chrupu

Se zadrženými mléčnými zuby, především špičáky, se na našich pracovištích nejčastěji setkáváme u trpasličích plemen. Jsou to především: jorkšírský teriér, pražský krysařík, trpasličí jezevčík, srnčí pinč, trpasličí pudl, maltézáček a další.


Fotografie

1)     2)

1) Fotografie vadného skusu u devítiměsíčního srnčího pinče po pozdní extrakci zadrženého mléčného špičáku.

2) Stejný pejsek v jiném úhlu pohledu. Zde je vidět, že je špičák posunutý do tlamičky (červené C).

 


Autor článku : Daniela Duchková   © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Baja ořechovská skála
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651