NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Oftalmologie

Anatomie oka

Oko je zasazeno do očnice neboli do očního důlku. Hloubka uložení se u jednotlivých zvířat ale i plemen liší a podílí se tak se stavbou očních víček a s tvarem oka na celkovém vzhledu očí. Aparát oka je tvořen samotnou oční koulí, do které vstupuje oční nerv a pomocnými orgány oka, předvším okohybnými svaly a slzným aparátem, dále pak horním a dolním víčkem, třetím víčkem a spojivkovým vakem.

Více ...

Onemocnění spojivky a třetího víčka

Prostor mezi očními víčky a oční koulí je oddělen tenkou mukózní vrstvou nazývanou spojivka. Ve vnitřním očním koutku je uložena duplikatura spojivka – třetí víčko. Třetí víčko je vyztužené chrupavkou, při jejíž bázi je uložená přídatná slzná žláza (Harderova žláza), která se 30 – 40% podílí na produkci slzného filmu. Slzná žláza je pojivovou tkání spojena s tukovým tělesem očnice. Spojivka hraje důležitou roli při produkci slzného filmu a tím i v ochraně očního bulbu.

Více ...

Onemocnění víček

Onemocnění víček patří mezi poměrně často se vyskytující zdravotní problémy u psů, méně často u koček. Důležitou funkcí víček,která je při jejich nemocnění narušena, je roztírání slzného filmu po povrchu rohovky, což může následně vést k poškození rohovky.

Více ...

Onemocnění rohovky

Rohovka tvoří 20 – 25% povrchu oční koule. Je zvlhčována slzným filmem a je složena z několika vrstev. Zdravá rohovka je průhledná, bez přítomnosti cévního zásobení. Nemoci rohovky můžeme rozdělit do dvou skupin a to na onemocnění vrozená a onemocnění získaná.

Více ...

Onemocnění slzného aparátu

Slzný film pasivně i aktivně ochraňuje rohovku a spojivku (obsahuje např. lysozym, laktoferin, IgA, IgM a IgE protilátky). Udržuje rohovku a spojivku čistou, vlhkou a zajišťuje lubrikaci, dodává živiny a transportuje buňky bílé krevní řady. Víčka rozprostírají slzný film po povrchu oční koule.

Více ...

Onemocnění duhovky, cévnatky a řasnatého tělesa (uveálního traktu)

Více ...

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Honzík
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651