NOVINKY A AKCE O NÁS - VETCENTRUM
DOMÁCÍ LÉKAŘ PORADNA LÉKAŘE ZAJÍMAVÉ PŘÍPADY PŘÍRODNÍ MEDICÍNA REHABILITACE PSŮ SEKCE DKK/DKL KREVNÍ BANKA

Proti jakým parazitům odčervujeme psy a kočky

Odčervujeme proti dvěma skupinám červů - plochým a oblým.

 

Toxokaróza - napadení škrkavkami

 

Nejčastějším a nejnebezpečnějším oblým červem je škrkavka.

 

Kliknutím zvětšteToxokaróza, neboli napadení zvířete škrkavkami je parazitóza, která se vyskytuje až u 90% štěňat a koťat. U mladých zvířat dospělci parazitují zejména v tenkém střevě. Jinak je tomu u dospělých psů, kde parazit ve formě larviček je lokalizován do orgánů. Výskyt škrkavek u koček závisí na způsobu života, zvířata chovaná pouze v bytě jsou nakažená méně často než volně se pohybující a toulavé kočky. Na rozdíl od psů se u dospělých koček běžně vyskytují škrkavky ve střevě stejně jako larvální stádia v orgánech.

 

K nakažení dochází různými cestami. Štěňata se většinou rodí infikovaná škrkavkami. Dochází k tomu tak, že larvičky v orgánech feny se v poslední třetině březosti uvolní do krve a pronikají přes placentu do plodů. Zbývající dále cirkulují v krevním oběhu matky a po porodu jsou vylučovány asi 3 týdny mlékem. S každým napitím jsou tedy štěněti dodávány další parazité. Koťata se sice rodí prostá škrkavek, ale larvičky rovněž přechází do mléka a dochází tak k nakažení sajících koťat. Nejčastějším zdrojem infekce je u dospělých zvířat nakažení vajíčky, která jsou vylučována trusem koček a psů. Vajíčka jsou rozptýlena v prostředí a mohou po několik let nakazit nejen domácí mazlíčky, ale i hospodářská a volně žijící zvířata. Tak jsou dalším zdrojem infekce jak pro psy a kočky, tak i pro lidi, protože larvičky škrkavek se usazují v orgánech a svalovině hospodářských zvířat a po pozření syrového nebo málo tepelně opracovaného masa psem, kočkou nebo člověkem se v nich dále vyvíjí.

 

Škrkavky nejvýrazněji poškozují mláďata. Většinou dochází k nakažení všech mláďat ve vrhu. Škrkavky ještě před dosažením tenkého střeva migrují orgány nového hostitele. PO nakažení pronikají do jater, pak do plic odkud jsou vykašlány a zpětně polknuty. Teprve pak ve střevě dospívají. Škrkavky vylučují neurotoxin ascaridin,na které reaguje nervová soustava křečemi až ochrnutím. Silnější infekce mohou způsobit i úhyn mláděte.

 

Vajíčka škrkavek jsou ve vnějším prostředí velmi odolná, vydrží na vlhkých místech infekceschopná až po dobu 3 let. Vyskytují se v půdě zahrádek, na pískovištích atd. Nejčastěji dochází tedy k nakažení jednak malých dětí a jednak zahrádkářů a zemědělců. Larvy napadají a poškozují orgány, např. plíce, játra, ledviny, mozek či oči. Ve velkém množství případů však toto onemocnění nemá dramatický průběh, nejvíce ohroženi jsou lidé s nekvalitní imunitou, popř. děti. Při hrách a mazlením se se zvířaty je však riziko infekce malé, protože i pokud dojde k přichycení vajíčka škrkavky na srst zvířete, dochází velice brzy k jeho vyschnutí a inaktivaci, aniž by došlo k vyvinutí se karvy, neboť vajíčko není chráněno hlínou, pískem apod. jako je tomu ve volné přírodě.

 

Kliknutím zvětšteProti parazitům je možné bojovat pomocí odčervování. Štěňata by měla být poprvé odčervena společně s matkou 10 – 14 dní po porodu. Pokud není uvedeno na příparavku zvláštní dávkování opakujeme aplikaci pasty každých 14 dní až do stáří 3 měsíců. U koťat postupujeme obdobně, ale první ošetření provedeme ve 3 týdnech. Do stáří 1 roku je výskyt škrkavek nejčastější, proto opakujeme léčbu každé 3 měsíce. U dospělých psů je vhodné pravidelné vyšetření trusu každého půl roku a antiparazitární léčba při pozitivním nálezu. Dospělé volně se pohybující kočky je vhodné odčervovat 1 x za 3 měsíce.
 

(Na obrázku je nález množství tasemnic a škrkavky ve zvratcích kočky chované polovenkovním způsobem.)

 

Tasemnice

 

 Kliknutím zvětšteTasemnice potřebují narozdíl od škrkavek ke svému vývoji mezihostitele. To bývají nejčastěji např. myš, králík, skot, prase, ale také ryby nebo blechy. V nich sídlí zárodky tasemnic, nejčastěji v tělních dutinách, orgánech či svalovině. Pes se nakazí především zkrmováním syrového nebo nedostatečně tepelně opracovaného masa, popř. vykusováním blech. Většina tasemnic vylučuje články svého těla a vajíčka v trusu psa nebo kočky. Články je možné spatřit pouhým okem jako zrna podobná semínkům okurky  a to buď v trusu nebo přilepená na chlupy v okolí řitního otvoru. Tyto články se mohou i aktivně pohybovat.

Nejčastějším plochým červem je tasemnice psí. Mezihostitelem tohoto druhu tasemnice jsou blechy, k nakažení dojde jejich vykusováním ze srsti.

 

 

 


 

 

 

Autor článku : MVDr. Barbara Lenská         © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 Zpět

Přihlášení uživatele
Přihlašovací jméno
heslo
Vyhledávání
Z naší fotogalerie
Jessie
Created by CRS NETCOM 2009
VETCENTRUM Duchek s.r.o., VETERINÁRNÍ NEMOCNICE STODŮLKY, K HÁJŮM 946, 155 00 PRAHA 5, tel.: 251 511 651